zdrowie westie
Dobra hodowla

West highland white terrier- zdrowie i choroby

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę zapytanie „west highland white terrier choroby” pojawia się długa lista schorzeń, na jakie mogą zapadać westiki: tetralogia Fallota, zespół Pancernika, przewlekłe idiopatyczne zapalenie wątroby, odkładanie się miedzi w organizmie, głuchota, cukrzyca.

To egzotyczne choroby o ciężkim przebiegu, lecz nigdzie nie ma informacji, jak często występują u westie.

Przyszłego opiekuna nie interesuje, czy dana choroba istnieje. Kluczowe jest pytanie: czy mój westie na nią zachoruje?

Choroby west highland white terrier

West highland white terrier Club of America dwukrotnie przeprowadził wśród właścicieli i hodowców westie ankietę na temat stanu zdrowia ich pupili. Wyniki te dają rzetelną wiedzę na temat stanu zdrowia populacji oraz najczęściej występujących chorób.

Wyniki pierwszej ankiety opublikowano w 2000 roku, a w 2007 opracowano wyniki powtórnie przeprowadzonej ankiety. Badanie przeprowadzono także na europejskiej populacji westie, rozsyłając ankietę do niemal 1000 opiekunów westie we Włoszech.

Wyniki wszystkich ankiet dostępne są na stronie Westie Foundation of America.

Zdrowie westie w USA- wyniki ankiety z 2000 roku

Pierwsza ankieta rozesłana została w latach 1995-1998 do ponad 5 tysięcy właścicieli westie. Otrzymano ponad 1500 odpowiedzi na temat stanu zdrowia 2800 westie. Badanie to daje wgląd w faktyczny stan zdrowia populacji.

Najczęściej występujące choroby westie:

Alergie, choroby skóry (Atopic Dermatitis) 15,5%

Agresja 5%

Problemy z rzepkami (Luxated Patella) 4%

Zespół suchego oka (Dry Eye) 2,7%

Legg Perthes 1,7%

CMO 1,6%

Włóknienie płuc (Pulmonary Fibrosis) 1,4%

White Shaker Syndrome 1,3%

Cukrzyca 1,3%

Choroba Addisona 1,3%

60% przebadanych westie nie miało żadnych problemów ze zdrowiem. 30% cierpiało na jedno schorzenia a tylko niecałe 10% na dwa lub więcej.

Zdrowie westie- wyniki ankiety w USA z 2007 roku

Ankieta powtórzona została w 2007 roku. Opracowana została na podstawie poprzedniej.

Najczęściej występujące choroby westie:

Alergie, choroby skóry (Atopic dermatitis) 23,2%

Problemy z rzepkami (Luxated Patella) 5,5%

Legg-perthes 2,3%

Zespół suchego oka (Dry Eye) 2,1%

Choroba Addisona 1,7%

White Shaker Syndrome 1,5%

Inne choroby pojawiały się w mniej niż 1% populacji.

Wyniki pokazują, że wzrosła liczba westie cierpiących z powodu alergii i atopii. Zmniejszyła się liczba psów chorych na CMO (osteopatia czaszkowo-żuchwowa), a dostępne testy genetyczne umożliwiają całkowite wyeliminowanie choroby. Występowanie innych schorzeń jak i zdrowie populacji pozostają na podobnym poziomie.

Zdrowie westie- badania włoskie z 2011 roku

W 2011 roku podobna ankieta przeprowadzona została w Europie. Zebrano informację na temat stanu zdrowia niemal 1000 westie mieszkających we Włoszech. Większość z nich stanowiły psy kupione od hodowców, a więc posiadające rodowód.

Najczęściej występujące problemy ze zdrowiem:

Alergie, choroby skóry (Atopic dermatitis) 22%

Problemy z rzepkami (Luxated Patella) 4,3%

Zespół suchego oka (Dry Eye) 1,7%

CMO 1,2% (11 przypadków!)

Inne choroby pojawiały się w mniej niż 1% przebadanych zwierząt.

Z zebranych od opiekunów informacji wynika, że 66% westie nie cierpiało na żadną z wymienionych chorób, a 33% cierpiało na co najmniej jedną.

West highland white terriery to psy dość zdrowe. Większość populacji prowadzi zdrowe życie i jest wolna od chorób. Westie cierpią najczęściej na alergie i choroby skóry oraz problemy ortopedyczne .

Alergie, atopie i problemy skórne u westie

Najpoważniejszym problemem są alergie i problemy skórne. Problem polega na tym, że za ich występowanie odpowiedzialne są zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Szczeniak po zdrowych rodzicach może mieć problemy z alergią i nawet hodowcy przykładający dużą wagę do zdrowia nie są w stanie zapobiec pojawieniu się tego typu problemów.

Problemy ortopedyczne (Luxated patella, Legg-perthes)

Problemy z rzepkami (Luxated patella), według badań amerykańskich i włoskich, dotykają 4-5% populacji. W ciężkich przypadkach pies nie może chodzić i potrzebna jest operacja. Stan rzepek można sprawdzić za pomocą prześwietlenia. Mimo iż mówi się o tego typu problemach w niektórych hodowlach czy liniach, hodowcy nie badają swoich psów.

Innym schorzeniem utrudniającym poruszanie się u małych ras psów jest Legg-perthes (LCPD), czyli aseptyczna martwica głowy kości udowej. Z nieznanych przyczyn (wspomina się o czynnikach genetycznych lub hormonalnych) dochodzi do martwicy kości udowej, co prowadzi do zniekształceń. Mogą powstawać zrosty w stawie biodrowym, a pies ma problemy z poruszaniem się. Choroba ta pojawia się w czasie wzrostu i dotyka przede wszystkim psy młode.

Zespół suchego oka „dry eye”

Zespół suchego oka związany jest z niewystarczającą produkcją łez, co prowadzi do wysychania oka. Oko jest podatne na podrażnienia, zaczerwienione, bolesne. Schorzenie to, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do ślepoty.

CMO- modna „choroba”

Wyniki zebrane podczas ankiet w USA i we Włoszech jasno pokazują, że CMO ( osteopatia czaszkowo-żuchwowa) to choroba marginalna, występująca u mniej niż 1% psów. Dodatkowo powszechna dostępność testów genetycznych pozwala na skuteczne wyeliminowanie jej z populacji. Jednak ta marginalna choroba stała się ostatnio „modna” i rozpętała się wokół niej istna histeria. Dlaczego tak się stało przeczytacie w następnym wpisie.

Westie to raczej zdrowe psy

Podsumowując, westie to raczej zdrowe psy. Ponad 60% prowadzi zdrowe, szczęśliwe życie. Trochę ponad 30% cierpi na różne schorzenia, z których najpowszechniejsze są atopie, alergie i inne choroby skóry oraz problemy ortopedyczne.