-
Najczęściej występujące choroby westie (WHWT)
W publikacjach na temat westie znajdziemy wyliczenia różnych egzotycznych chorób, na których rasa jest narażona. Często “modne” wśród hodowców choroby (np. CMO) praktycznie nie występują w populacji. Na co najczęściej chorują westie? Jak często te choroby występują? Czy westie to rasa zdrowa, czy chorowita? W Polsce nie mamy żadnych danych na ten temat. Jednak badania na temat zdrowia populacji westie prowadzono w Wielkiej Brytanii i USA. Populacje westie w Wielkiej Brytanii i USA różnią się trochę genetycznie od westów w Polsce, jednak badania dają nam jakieś pojęcie o stanie zdrowia rasy. Na co najczęściej chorują westie? Badania prowadzone w 2016 roku w Wielkiej Brytanii analizują dane dotyczące zdrowia i demografii…
-
Badania profilaktyczne oczu mogą uratować wzrok westikowi
Co zrobić, aby uchronić nasze westie przed ślepotą? Profilaktyczne badania oczu, wykonywane systematycznie u west highland white terrierów, pozwalają na wczesne wykrycie chorób oczu. Wcześnie podjęte leczenie pozwala uratować wzrok i zapewnić psu dobre życie. Badanie oczu jest krótkie i bezbolesne. Pierwsze badanie warto przeprowadzić u westie w wieku 1-2 lat, a później powtarzać je co 2 lata. Badanie oczu powinno być standardowo przeprowadzane nie tylko u psów hodowlanych. Z lek. wet. Natalią Kucharczyk, okulistką z Centrum EyeVet rozmawiam na temat badań profilaktycznych oczu. Pani doktor stara się edukować hodowców oraz opiekunów westie na temat chorób oczu i profilaktyce. Dlaczego warto regularnie robić badania oczu u westie? Warto regularnie badać…
-
Choroby oczu u west highland white terriera
Westie coraz częściej zapadają na choroby oczu. Jakie choroby oczu najczęściej występują u west highland white terrierów? Jak je leczyć? Czy choroby oczu są dziedziczone? Czy chore oczy powinny wykluczyć psa z hodowli? Z lek. wet. Natalią Kucharczyk, okulistką z Centrum EyeVet rozmawiam na temat badań profilaktycznych oczu. Pani doktor stara się edukować hodowców oraz opiekunów westie na temat chorób oczu i profilaktyce. Jakie choroby oczu najczęściej występują u west highland white terrier? U westie najczęściej występują 4 choroby oczu. Zespół suchego oka u westie Zespół suchego oka to najczęściej występująca u westie choroba oczu. Schorzenie to polega na obumieraniu gruczołu łzowego, który przestaje produkować wystarczającą ilość łez. Objawy: oczy są…
-
Otyłość u westie. Jak odchudzić psa?
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej dotyka psy. Szacuje się, że współcześnie 1/3 psów jest otyła lub zagrożona otyłością. Otyłość negatywnie wpływa na zdrowie psa oraz jego możliwość realizowania zachowań typowych dla gatunku. Ma negatywny wpływ na dobrostan, a według niektórych jest formą znęcania się nad zwierzęciem. Badacze wyróżniają dwie główne przyczyny otyłości. Otyłość pierwotna ma związek z nadmiarem pokarmu i niedoborem ruchu. Inaczej mówiąc- pies jest tuczony i przekarmiany przez opiekuna. Otyłość wtórna wynika z innych przyczyn. Przyjmowanie niektórych leków może zwiększyć apetyt i skłonność do tycia. Kastracja i sterylizacja obniża przemianę materii. Schorzenia ortopedyczne sprawiają, że pies mniej się rusza i zużywa mniej energii. Jak ustalić prawidłową…
-
Współczynnik inbredu. Dlaczego jest ważny i jak go obliczyć?
Przed zakupem szczeniaka warto sprawdzić wspólczynnik inbredu. Hodowcy zazwyczaj nie podają informacji o inbredzie w zapowiedziach miotu. Co gorsze, wielu nie ma pojęcia, że w skojarzeniu stosuje inbred (!) i jaki może to mieć wpływ na zdrowie potomstwa. Inbred jest jedną z metod hodowlanych polegającą na kojarzeniu osobników blisko spokrewnionych. Jego przeciwieństwem jest out-cross, czyli kojarzenie osobników niespokrewnionych. Po środku można umieścić line-breeding (hodowlę na linię) polegającą na kojarzeniu osobników, które mają wspólnych przodków w dalszych pokoleniach rodowodu. Inbred jest metodą kontrowersyjną. Badacze wskazują na negatywny wpływ inbredu na zdrowie, przeżywalność i odporność potomstwa. Negatywne następstaw inbredu to: ujawnianie się dziedzicznych wad i chorób; wystąpienie anomalii rozwojowych; większa podatność na…
-
Zwłóknienie płuc u westie
Zwłóknienie płuc u westie (ang. idiopathic pulmonary fibrosis) lub westie lung disease to nieuleczalna choroba występująca u psów rasy west hinghland white terrier. Z nieznanych przyczyn u starszych psów tkanka płuc ulega bliznowaceniu i traci elastyczność, przez co płuca nie mogą normalnie pracować. Pies ma coraz większe problemy z oddychaniem, aż w końcu konieczna staje się eutanazja. Zwłóknienie płuc to choroba nieuleczalna. Badania pokazują, że średnio psy żyją ok. 3 lata od wystąpienia objawów klinicznych, chociaż tempo pogarszania się jest indywidualne. Nie można odwrócić procesu włóknienia płuc, lecz za pomocą różnych leków można łagodzić objawy choroby, poprawiając przez to jakość życia psów. Choroba zazwyczaj pojawia się u starszych psów, wieku…
-
Szczeniaki westie. Z pamiętnika hodowcy
Jak naprawdę wygląda życie hodowcy psów rasowych? To nie bajka, ale ciężka praca i wiele nieprzespanych nocy, nawet jeśli wszystko przebiega dobrze.
-
Czy westie to hipoalergiczna rasa psów?
Czy istnieje hipoalergiczna rasa psów, która nie będzie powodować objawów alergii? Internetowe źródła oraz niektórzy ,,hodowcy” zapewniają, że niektóre rasy psów nie uczulają. Jak jest naprawdę?
-
Sierść czy włos? Mity na temat westie
funkcjonuje mit, że istnieją “hipoalergiczne” rasy psów i są to psy porośnięte włosem, nie sierścią. A ponieważ westie uznawane są za rasę hipoalergiczną (to mit), mówi się, że mają włos. Westie nie mają włosa. Mają sierść.
-
Trymowanie westa
Trymowanie westa sprawia nowym właścicielom dużo problemów. Część oddaje psa do groomera licząc na to, że wykona on dobrze swoją pracę. Ci, którzy nie są w stanie znaleźć dobrego psiego fryzjera w okolicy decydują się na samodzielne trymowanie. Dostaję wiele zapytań, jak trymować westa i gdzie można się tego nauczyć. Trymowanie westie. Co warto wiedzieć? Podstawowe narzędzia do pielęgnacji westie Najlepiej iść na specjalistyczne szkolenie dla groomerów, prowadzone przez specjalistę od trymowania westie. Firmy groomerskie organizują jednodniowe lub dwudniowe kursy poświęcone tylko pielęgnacji jednej rasy. Składają się one zazwyczaj z części teoretycznej, gdzie omówione i pokazane są techniki pielęgnacji westie i trymowanie. Podczas drugiej części kursanci mają możliwość poćwiczyć zdobytą…