Wszystko o westie

Każda rasa psów posiada historię powstania. West highland white terriery nie są wyjątkiem. Rasa powstała w Szkocji i została spopularyzowana w 19 wieku dzięki kwitnącej wtedy modzie na hodowlę i wystawianie psów rasowych.

Ich przodkowie – teriery w typie cairn terriera, używane były do polowań na górzystych i surowych terenach Szkocji. Aby przeżyć, musiały być silne i wytrzymałe.

Legenda głosi, że w 18 wieku pułkownik Edward Malcolm przez przypadek zastrzelił swojego ciemno umaszczonego teriera podczas polowania, myląc go z gonionym przez niego lisem.

Aby zapobiec pomyłkom w przyszłości, postanowił hodować tylko jasno umaszczone psy. Psy o białym umaszczeniu rodziły się już wcześniej w miotach, jednak nie były wysoko cenione. Decyzya Malcolma sprawiła, że małe, białe psy o sterczącym w górze ogonie z czasem stały się odrębną rasą.

West highland white terrier- charakter

Westie to przyjacielski mały biały piesek piesek o silnym charakterze. Jest energiczny, wesoły, bardzo inteligentny, uparty, ale niesamowicie oddany właścicielowi. Kocha ludzi i dzieci, jest niezwykle uczuciowym członkiem rodziny.

Podstawową zaletą tego psa jest serdeczność, przymilny i sympatyczny charakter. Z tym małym terrierem trudno czuć się samotnym, bo bardzo często podąża za nami i stara się mieć na oku każdego członka rodziny. Uwielbia się przytulać i być blisko swojego człowieka, chociaż potrafi być też niezależny i zająć się swoimi sprawami.

Westie to niewielki pies o wielkim ego

Teriery używane były do wyciągania drobnej zwierzyny z jam i nor. Dzisiejsze westie wciąż lubią kopać, a niektóre zachowały instynkt łowiecki. Potrafią polować na ptaki czy piłeczki oraz z warkotem rozszarpywać pluszowe zabawki.

Pewny siebie westie dobrze nadaje się do sportów kynologicznych, na przykład agility czy noseworkingu.

Westie ma niewielkie rozmiary, jest wesoły i sympatyczny. Bez problemu można zabierać go na wakacje i różne wyjazdy rodzinne.

Podróż z psem to nic trudnego

Ten niewielki pies doskonale nadaje się do mieszkania w bloku, ale doskonale czuje się w domu z ogrodem. Zmienia się wtedy w czujnego strażnika dobytku i alarmuje szczekaniem, gdy ktoś nieznajomy próbuje naruszyć jego terytorium.

Jeśli nie zostanie odpowiednio wychowany, potrafi być bardzo szczekliwy.

Westie mają umiarkowany poziom energii. Lubią spacerować i mogą nam towarzyszyć w długich wędrówkach, ale gdy nic się nie dzieje, potrafią spokojnie odpoczywać na kanapie. Nie są kipiącym wulkanem energii i nie potrzebują nieustannego ruchu czy zabawy.

Wygląd westie

Według standardu rasy westie powinny mieć wysokość ok. 28 cm.

Ważą zazwyczaj 7-10 kilogramów.

Sierść jest biała i szorstka w dotyku, z miękkim podszerstkiem

Mity na temat westie

Istnieje kilka mitów na temat westików. Najbardziej powszechny jest ten, że westie to hipoalergiczna rasa psów. Wierzy się, że mają włos, a nie sierść, dzięki czemu nie uczulają.

Nie jest to prawda. Westik, jak każda rasa psów, potrafi wywoływać reakcje alergiczne. Alergia to sprawa indywidualna. Najlepiej przed podjęciem decyzji spędzić trochę czasu z westikiem (na przykład podczas wizyty w hodowli).

Czy westie to hipoalergiczna rasa psów?

Sierść czy włos?

Pies czy suka?

Nie ma dużych różnic w charakterze pomiędzy psami a sukami. Istnieją za to indywidualne różnice pomiędzy szczeniakami z miotu. Niektóre są bardziej energiczne i niezależne, inne wolą siedzieć na kolanach.

Wychowanie i odpowiednia socjalizacja także ma duży wpływ na zachowanie.

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Hodowla psów rasowych opiera się na zamkniętej puli genetycznej. W związku z tym psy rasy west highland white terrier cierpią na choroby typowe dla rasy.

West highland white terrier- zdrowie i choroby

Szukając zdrowego szczeniaka warto także zwrócić uwagę na współczynnik inbredu miotu. Stopień pokrewieństwa rodziców może negatywnie wpłynąć na zdrowie szczeniaków, zwiększyć ich skłonnośćdo alergii i zwiększyć szanse na ujawnienie się chorób genetycznych.

Żywienie westie

West highland white terriery są łakomczuchami i zazwyczaj nie mają problemu z jedzeniem. Z powodu skłonności do alergii warto rozejrzeć się za karmą dobrej jakości (premoim lub super-premium). Wiele westików uczulonych jest na kurczaka, więc warto wybierać karmy pozbawione tego składnika.

Najlepsza karma dla westie- co wybrać?

Pielegnacja westie
Pielegnacja westie nie jest trudna

Pielęgnacja westie

Westie posiadają szorstką sierść okrywową i miękki podszerstek. Błoto łatwo można wyczesać z szorstkiej sierści, dzięki czemu nawet w deszczową pogodę pozostają białe.

Pielęgnacja polega na regularnym trymowaniu (co 2-3 miesiące), ale dzięki temu pies nie linieje i nie zostawia sierści na kanapach. Nie jest prawdą, że westie zupełnie nie gubią sierści. Sezonowo mogą tracić podszerstek, wtedy w domu jest trochę białego puchu. Pomimo tego w domu jest dużo mniej sierści niż w przypadku innych ras psów.

Codzienna pielęgnacja westie nie jest trudna. Wystarczy kilka minut tygodniowo, aby zadbać o sierść, zęby, oczy i uszy.

Na blogu znajduje się więcej informacji na temat pielęgnacji:

Pielęgnacja westie: aby sierść była biała a zęby zdrowe

Jak kąpać westie?

Najlepsze szampony dla westie

Przydatne narzędzia do pielęgnacji west highland white terrier

Trymowanie- dlaczego warto trymować westie

Trymowanie westa. Filmy

Charaktet west highland white terriera najlepiej streszcza poniższa infografika.

west highland white terrier
west highland white terrier- charakter