przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka
Szczeniaki westie

Przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka westie

Decyzja podjęta- kupujemy szczeniaka west highland white terrier! Z odpowiedzi na pytania wyszło, że jesteście gotowi na przyjęcie psa. Zdobyliście już wiedzę na temat westie, odwiedziliście hodowlę, być może zakochaliście się w małym urwisie. Czas przwiezienia nowego domownika zbliża się. Teraz czas na przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka.

Spojrzyj na dom z perspektywy szczeniaka

W mieszkaniu znajduje się sporo fajnych rzeczy, które są w zasięgu zębów i nadają się do gryzienia. Warto rozejrzeć się po mieszkaniu i usunąć przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla szczeniaka- przede wszystkim kable elektryczne.

Kable elektryczne są miękkie i elastyczne, a szczeniaki lubią takie materiały. Jednak przegryzienie kabla- szczególnie podłączonego do prądu- może zakończyć się tragedią. Równie tragiczna jest utrata zasilacza do komputera czy ładowarki do telefonu, które- leżąc w zasięgu paszczy szczeniaka zostały pożarte.

Równie kuszące są buty. Aby uniknąć przykrej utraty ulubionego obuwia, najlepiej trzymać je poza zasięgiem zębów.

Niektóre rośliny mogą być trujące dla psów, więc lepiej usunąć je, stawiając gdzieś wyżej.

Moja Sara bardzo lubiła obgryzać nogi od stołu, Atomika próbowała podgryzać nogi od krzesła. Tych przedmiotów nie da się usunąć. Aby uniknąć śladów psich zębów na meblach okręcałam nogi stołu szmatami. Nie wyglądało to pięknie, ale po jakimś czasie szczeniak przestał się nimi interesować.

Połóż się na brzuchu na podłodze i rozejrzyj się w poszukiwaniu potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka- usuń dywany

Przygotowując dom na przyjęcie szczeniaka dobrze na jakiś czas usunąć dywany. Wielu psiarzy w ogóle funkcjonuje bez dywanów, bo wtedy mieszkanie jest łatwiejsze w utrzymaniu.

Szczeniakowi może zdarzyć się nasiusiać w domu nawet do 6 miesiąca życia. Dywan- może z powodu podobieństwa do podkładów- wydaje się szczeniakowi przyjemną toaletą, więc lepiej usunąć dywan, niż krzyczeć na pieska za sikanie.

Dywan narażony jest nie tylko na zasikanie, ale też na obgryzienie.

Atomika uwielbiała kłaść się przy krawędzi dywanu i żuć ją. Po ostatnim miocie szczeniaków mój ukochany vintage dywan nieco stracił na urodzie. Pojawiły się zacieki po siuśkach, a część frędzli została obgryziona. Na obecny wygląd dywany wpływ miały także stare psy: Sara i Wania, które go nieco sfatygowały podczas epidemii sraczko- rzygaczki.

Kojec lub klatka dla szczeniaka zapewni bezpieczeństwo

Gdy szczeniak zostaje w domu sam, dobrze zapewnić mu kojec lub klatkę. Tak, stosowałam u swoich psów i uważam, że podczas nieobecności w domu jest to bardzo bezpiecznie rozwiązanie dla psa. Szczeniak siedzi w klatce lub kojcu, a ja mogę spokojnie pracować, zamiast wyobrażać sobie nieszczęścia, jakie może spowodować zostawiony w domu szczeniak.

przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka westie
Szczeniaki westie z matką Szanti w kojcu w ogrodzie. Zakup kojca pozwoli odpowiednio przygotować dom na przyjęcie malucha

Przed zostawieniem szczeniaka samego na kilka godzin warto go „wymęczyć” zabawą. To zwiększa szanse, że po naszym wyjściu zmęczony uśnie i prześpi większą część nieobecności.

Klatka lub kojec powinna być na tyle duża, aby szczeniak mógł się tam swobodnie poruszać. Powinien mieć tam miejsce na toaletę oraz dostęp do wody i karmy. Warto zadbać, aby miał coś, do zabawy: zabawki, gryzak, kong wypełniony smaczkami. Kojec dobrze ustawić w kącie i obstawić jakimiś ciężkimi przedmiotami, bo w przeciwnym razie szczeniak będzie w nim wędrował po całym miszkaniu.

Miejsce do spania dla szczeniaka

Pies powinien mieć także własne miejsce do spania- nawet jeśli przez większość czasu będzie spał z nami w łóżku. Posłanie, transporterek, klatka- powinny to być miejsca, w których będzie czuł się bezpiecznie i gdzie będzie mógł odpocząć, gdy zmęczy go nadmierne zainteresowanie ze strony ludzi.

Moich szczeniaków nie musiałam jakość szczególnie zachęcać do wchodzenia do transportera- chowały się tam instynktownie, być może czując się jak w bezpiecznej norze.

Przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka- podsumowanie

Najważniejsze czynności:

  1. Przegląd mieszkania w poszukiwaniu niebezpiecznych przedmiotów, które szczeniak może pogryźć.
  2. Usunięcie dywanów (i ewentualnie zabezpieczenie podłogi)
  3. Zapewnienie psu bezpiecznego miejsca do odpoczynku podczas naszej nieobecności.

Pierwszy pies w domu to olbrzymie przeżycie. Odpowiednie przygotowanie domu na przyjęcie szczeniaka sprawi, że maluch będzie bezpieczny bezpieczny, a nasze mieszkanie nie zostanie zniszczone.

Jeden komentarz

  • Natasza Legionowska

    Mieszkanie jak najbardziej można przygotować, ale wszystko zależy od szczeniaka, czy takie przygotowania będą wystarczające 😀 Dopiero później okazuje się, jak bardzo się myliliśmy 🙂