westie włos czy sierść
Pielęgnacja westie

Sierść czy włos? Mity na temat westie

Na temat westie pojawia się wiele mitów. To kilka najpopularniejszych:

Westie nie linieją. 

Westie mają włos, a nie sierść.

Westie to hipoalergiczna rasa psów.

Najlepiej nigdy nie kąpać westie, a jeśli już trzeba, to tylko w mące ziemniaczanej (broń Boże wodą i szamponem).

Dzisiaj pytanie: westie mają włos, czy sierść? Odpowiedź brzmi: sierść. 


Westie mają sierść, jak wszystkie psy

Wśród ludzi funkcjonuje mit, że istnieją “hipoalergiczne” rasy psów i są to psy porośnięte włosem, nie sierścią. A ponieważ westie uznawane są za rasę hipoalergiczną (to mit), mówi się, że mają włos. Westie nie mają włosa. Mają sierść.

Wszystkie psy mają sierść, a ludzie mają włosy. Tak się utarło. Tam mówi tradycja. Zwierzęta porośnięte są sierścią, szczeciną czy futrem, a ludzie mają na ciele włosy. Oczywiście, możemy upierać się, że to sztucznie wytworzony podział, który ma na celu odróżnienie ludzi od zwierząt. Pomimo tego, wszelkie fachowe publikacje odnoszące się do psów mówią o sierści.

Nieporozumienia mogą wynikać z faktu, że sierść potocznie nazywana jest “włosem” czy “okrywą włosową”. Hodowcy częściej mówią o pielęgnacji psiego “włosa” niż sierści. Nie zmienia to faktu, że wszystkie psy mają sierść, nie włos.

Okrywa włosowa (sierść) psów jest bardzo różnorodna. Inna jest u westie, owczarków niemieckich, maltańczyków, pudli.

Czym różni się włos od sierści?

Psia sierść rośnie w kępkach. Z jednego mieszka włosowego wyrasta włos pierwotny, włosy pierwotne boczne i włosy wtórne. Włosy pierwotne (ościste i ochronne) otaczają włosy wtórne, czyli podszerstek. U ludzi z mieszka włosowego wyrasta pojedynczy włos.

westie włos czy sierść
Tak wygląda skóra i struktora włosów u ludzi i u psów.

Sierść ma określony cykl wzrostu. Gdy sierść psa osiągnie określoną długość, zaczyna umierać. Zaczyna wtedy wypadać (proces ten nazywa się linieniem). Długość sierści zależna jest od rasy. Są rasy (jak pudle czy yorkshire terriery) u których odpowiednio pielęgnowana sierść osiąga znaczną długość. Mówi się, że psy te nie linieją.

Mimo, iż potocznie mówi się czasem o włosie, ciało westów pokryte jest sierścią. Składa się ona z szorstkiego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. W przypadku westie sierść okrywowa także nie wypada samoczynnie. Jednak gdy pies długo nie jest trymowany sierść staje się przerośnięta, sucha, matowa. Podszerstek ma nieco krótszy okres wzrostu i w okolicy wiosny i jesieni może “sypać się”.

Westie mają sierść, nie włos. Nie są także rasą hipoalergiczną. To kolejny mit na temat westie, który zostanie obalony wkrótce.