hipoalergiczna rasa psów
Pielęgnacja westie

Czy westie to hipoalergiczna rasa psów?

Czy istnieje hipoalergiczna rasa psów, która nie będzie powodować objawów alergii? Wiele osób jest uczulonych na psy. Pragnienie posiadania czworonoga powoduje, że mimo wszystko decydują się na pupila. Internetowe źródła oraz niektórzy ,,hodowcy” zapewniają, że istnieją hipoalergiczne rasy psów, które nie uczulają.

Jak jest naprawdę?

Hipoalergiczna rasa psów- co to znaczy?

Pojęcie hipoalergiczny oznacza, że prawdopodobieństwo spowodowania reakcji alergicznej jest mniejsze. Hipoalergiczne kosmetyki czy karmy są bezpieczniejsze niż inne, ale także mogą wywołać alergię.

Hipoalergiczna rasa psów to taka, która może wywołać reakcję alergiczną u osoby uczulonej, ale będzie ona mniej dotkliwa, niż w przypadku innych ras psów.

Próbowalo tworzyć hipoalergiczne zwierzęta dzięki modyfikacji genów. Amerykańska firma Allerca stworzyła kota, który nie wywoływał objawów alergii. Zmodyfikowano białko odpowiedzialne za reakcję alergiczną u ludzi. Nawet osoby uczulone na koty mogły bezpiecznie przebywać w towarzystwie zmutowanych zwierzaków. Niestety, obietnice firmy okazały się bez pokrycia, a hipoalergiczne koty także wywoływały reakcje alergiczne u niektórych osób.

W przypadku psów nie znaleziono jednej mutacji białka wywołującej alergie.

Nie istnieje coś takiego, jak hipoalergiczna rasa psów. Każdy pies uczula, chociaż poszczególne rasy trochę inaczej.

Alergia na psy- co wywołuje objawy?

Naukowcy wyodrębnili w psiej skórze i naskórku 29 antygenów, które potencjalnie mogą powodować u ludzi reakcje alergiczne. Niektóre z nich występują u wielu ras, a nawet innych gatunków zwierząt domowych. 

Niektóre rasy posiadają specyficzne dla siebie antygeny. Psy różnych ras mogą posiadać różne zestawy antygenów. W związku z tym mogą wywoływać- lub nie- reakcję alergiczną u danej osoby.

Specyficzne dla psów antygeny pochodzą z kilku źródeł, takich jak: naskórek, sierść, mocz, ślina, krew czy odchody. W miejscach, w których mieszkają psy najczęściej spotyka się naskórek i sierść. To właśnie one mogą powodować reakcje alergiczne.

Wszystkie psy posiadają białkowe antygeny, które mogą powodować u ludzi reakcję alergiczną. Nawet psy bezwłose czy nie gubiące sierści roznoszą antygeny z obumarłego naskórka. Poza tym uczulać może także łój, którym pokryta jest psia skóra.

Badacze przypuszczają, że psy o dłuższym włosie mogą uczulać bardziej. Do włosa przyczepiają się dodatkowe substancje takie jak kurz czy pyłki, które mogą powodować reakcję alergiczną. Psy o krótszym włosie mogą być łatwiejsze do utrzymania w czystości (częste kąpiele) i przez to mniej uczulające. 

Westie nie są hipoalergiczną rasą psów

Psy bezwłose lub te, które nie gubią sierści, uznawane są lepsze dla osób z alergią. Jednak uczula nie tyle sierść, ile naskórek. Jego fragmenty mogą przyczepiać się do sierści- jeśli pies linieje, wraz z sierścią pozbywa się naskórka. Jeśli w domu jest pełno sierści, jest też więcej alergenów. Im większy pies, tym więcej sierści i więcej alergenów.

Naskórek stanowi główne źródło antygenów. Nadmierne gubienie sierści lub naskórka jest zagrożeniem dla osób z alergią, bo w powietrzu jest więcej alergenów. Psy z problemami skóry, takimi jak atopie czy zapalenie skóry mogą gubić więcej naskórka. Czynniki środowiskowe, żywienie, zdrowie mogą także wpływać na poziom jego produkcji.

Niektóre rasy psów znane są z predyspozycji do problemów skórnych, a w związku z tym gubią więcej naskórka. Wśród takich ras wymienia się afgany, owczarki niemieckie, cocker spaniele, Shar-pei, jamniki i westie. 

Paradoksalnie, westie mogą powodować silniejsze reakcje alergiczne, bo gubią więcej naskórka. Nie linieją, ale ale to nie sierść jest głównym źródłem antygenów.

Sierść czy włos? Mity na temat westie

Hipoalergiczna rasa psów nie istnieje

Nie istnieją hipoalergiczne rasy psów. Istnieje przekonanie, że niektóre rasy psów uczulają mniej. Jeśli dodatkowo są one często kąpane, umożliwia to zmycie alergizujących białek ze skóry. 

Alergie to sprawa bardzo indywidualna i to, co uczula jedną osobę może być bez problemu tolerowane przez inną. 

Każdy alergik inaczej reaguje na różne rasy psów. Zdarza się, że kontakt z psem jednej rasy powoduje dolegliwości, a z psem innej rasy już nie. Kwestia ta jest bardzo indywidualna. Najlepiej sprawdzić swoje predyspozycje odwiedzając hodowlę psów danej rasy, spędzając trochę czasu wśród psów. Będzie wtedy wiadomo, czy psy te wywołują dolegliwości.

Smutne, jeśli niedouczeni lekarze czy hodowcy opowiadają bzdury o rasach hipoalergicznych. Ludzie takie kupują, bo mają nie uczulać. Jeśli jednak pojawiają się objawy alergii, pies jest oddawany. Sama miałam przypadek rodzinki, która po zakupie „hipoalergicznego” maltańczyka oddała go po roku. Przyjechali do mnie po szczeniaka hipoalergicznego westa. Bo te psy nie uczulają, prawda? Wyjaśniłam, że uczulają i pożegnałam.

Publikacje naukowe na temat hipoalergicznych ras psów

Gretchen Cook, The hypoallergenic dog: Fact or fiction?, Asthma Magazine, 10 (1), 2005

Hodson T., Custovic, A., i inni, Washing the dog reduces dog allergen levels, but the dog needs to be washed twice a week, Journal of Allergy Clin Immunol, 103/1999

Nicholas C.E., Wegienka, i inni, Dog allergen levels in homes with hypoallergenic compared with nonhypoallergenic dogs. Am J Rhinol Allergy, 25/2011

Tubiolo V.C., Beall G. N., Dog allergy: understanding our 'best friend’?, Clinical and Experimental Allergy, 27/1997

Vredegoor D. W.; Willemse T., i inni, Can f 1 levels in hair and homes of different dog breeds: Lack of evidence to describe any dog breed as hypoallergenic, Journal of Allergy and Clinical Immunology, 130 (4), 2012

Petrak-Ron B.; Ron, E.; , Is There Such a Thing As a Hypoallergenic Dog?, Journal of Allergy and Clinical Immunology, 131 (2), 2013

Lockey R F., The myth of hypoallergenic dogs (and cats) – Journal of Allergy and Clinical Immunology

autor: dr Magdalena Dąbrowska