Odchudzanie westie
Uncategorized

Otyłość u westie. Jak odchudzić psa?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej dotyka psy. Szacuje się, że współcześnie 1/3 psów jest otyła lub zagrożona otyłością. Otyłość negatywnie wpływa na zdrowie psa oraz jego możliwość realizowania zachowań typowych dla gatunku. Ma negatywny wpływ na dobrostan, a według niektórych jest formą znęcania się nad zwierzęciem.

Badacze wyróżniają dwie główne przyczyny otyłości.

Otyłość pierwotna ma związek z nadmiarem pokarmu i niedoborem ruchu. Inaczej mówiąc- pies jest tuczony i przekarmiany przez opiekuna.

Otyłość wtórna wynika z innych przyczyn. Przyjmowanie niektórych leków może zwiększyć apetyt i skłonność do tycia. Kastracja i sterylizacja obniża przemianę materii. Schorzenia ortopedyczne sprawiają, że pies mniej się rusza i zużywa mniej energii.

Jak ustalić prawidłową masę ciała westie?

Dorosły westie waży zazwyczaj około 7-9 kg. Wśród przedstawicieli rasy występują indywidualne różnice związane z drobniejszą lub mocniejszą masą ciała. Warto pamiętać, że w standardzie rasy napisane jest, że jest to pies „mocno zbudowany”. Westie o prawidłowej wadze nie jest chudy i nie sterczą mu żebra. To pies mocny i silny, ale nie tłusty.

Ponieważ między psami występują różnice indywidualne i rasowe, do oceny używa się 7 lub 9 stopniowej skali oceny kondycji ciała.

Skala otyłości psa

Psy zbyt chude (1-3 na rysunku) mają uwydatnione żebra, kręgi lędźwiowe i nie ma wyczuwalnej tkanki tłuszczowej.

Psy o prawidłowej masie ciała (4-5) mają żebra wyczuwalne pod niewielką warstwą tkanki tłuszczowej. Talia jest widoczna. Z boku widoczne jest podkasanie brzucha.

U psów otyłych(6-9) kondycja różni się w zależności od stopnia otyłości. Żebra są słabo wyczuwalne lub w ogólne nie wyczuwalne pod warstwą tłuszczu. Brakuje wcięcia w talii. W okolicach ogona gromadzi się tkanka tłuszczowa. Brzuch jest obwisły i rozdęty.

Obliczanie zapotrzebowania energetycznego westie

Najczęstszą przyczyną otyłości jest przekarmianie psa. Dla większości opiekunów dogadzanie psu jest wyrazem miłości. Kto potrafi oprzeć się błagającemu spojrzeniu psa? Tak patrzy, na pewno jest głodny.

Opiekunowie nie zawsze wiedzą, ile dokładnie powinien jeść pies. „Przecież on w ogóle nie je, ledwo co skubnie z miski”, mówią i zachęcają psa do jedzenia za pomocą bardziej smakowitej karmy czy przysmaków.

Najłatwiej zapotrzebowanie energetyczne obliczyć za pomocą kalkulatora kalorii.

Jeden z fajniejszych można znaleźć na stronie

https://www.allaboutdogfood.co.uk/calorie-calculator

Zapotrzebowanie energetyczne zależy od wagi, wieku, aktywności oraz tego, czy pies jest wysterylizowany. Tu dodatkowo uwzględnia się kondycję ciała na podstawie 9 stopniowej skali.

Dla przykładu, młody westie o prawidłowej wadze potrzebuje ok. 550 kcal dziennie.

zapotrzebowanie energetyczne westie

Mniej aktywny, wysterylizowany westie- senior z nadwagą ma mniejsze zapotrzebowanie.

Gdy znamy zapotrzebowanie energetyczne można obliczyć, ile karmy powinien dziennie jeść nasz westik. Karmy różnią się kalorycznością, więc taka sama miarka (na przykład kubek) może znacząco różnić się ilością kalorii. Karmiąc psa „na oko” w ogóle nie wiemy, ile kalorii zjada. Do karmy trzeba doliczyć smaczki i inne przysmaki, które dostaje pies w ciągu dnia.

Jak odchudzić grubego westie?

Przepis na odchudzanie jest jeden: mniej jeść.

Najcudowniejsze, specjalistyczne czy weterynaryjne karmy nie pomogą, jeśli pies wciąż będzie jadł za dużo.

Tempo chudnięcia będzie zależało od tego, jak bardzo ograniczymy kaloryczność posiłków. To, jak bardzo ograniczymy dzienną dawkę kalorii zależy od ogólnej kondycji psa. Przyjmuje się, że ograniczenie kaloryczności o 40% jest bezpieczne. Oczywiście, można zacząć od zmniejszenia dziennej dawki jedzenia o 20% i śledzić postępy.

Wszelkie smaczki i inne dodatkowe nagrody wliczamy do dziennej puli kalorii!

Przyjmuje się, że utrata 2% masy ciała tygodniowo jest bezpieczna, ale już 1% tygodniowo jest dobrym wynikiem. Podczas odchudzania warto systematycznie ważyć psa żeby wiedzieć, czy dieta działa.

Na rynku dostępne są karmy wspomagające utratę wagi (weightloss, low calories). Mają one mniejszą kaloryczność i więcej błonnika, więc wypełniają lepiej żołądek psa. Jednak można odchudzić psa nawet używając karmy, którą jadł wcześniej. Wystarczy ograniczyć wielkość porcji.

Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie. Jeśli pies jest sprawny fizycznie, możesz stopniowo zwiększać ilość ruchu

Odchudzanie psa w 5 krokach

1. Posługując się skalą kondycji ciała sprawdź, czy pies potrzebuje diety

2. Oblicz dzienne zapotrzebowanie energetyczne używając kalkulatora

3. Obniż dzienną dawkę kalorii o 20-40% i nie dokarmiaj psa dodatkowo

4. Co tydzień waż psa, aby śledzić postępy

5. Jeśli jest to możliwe, zadbaj o dodatkową aktywność fizyczną