narzędzia do pielęgnacji westie
Pielęgnacja westie

Podstawowe narzędzia do pielęgnacji westie

Zakup szczeniaka westie to spory wydatek. Po zakupie niezbędnych akcesoriów dla szczeniaka (smycz, transporter, posłanie, zabawki) czas pomyśleć o narzędziach do pielęgnacji westika.

Podstawowe minimum to 4 narzędzia do pielęgnacji westie: grzebień, szczotka, cążki do pazurów i nożyczki. Jeśli planujemy samodzielnie dbać o szatę westika warto zaopatrzyć się w trymery.

Jaki grzebień dla westie?

Metalowy, najlepiej o dwóch rozstawieniach zębów. Części z szerzej rozstawionymi zębami używami do wstępnego rozczesywania włosa, a kończymy drugą stronę z gęściej ustawionymi zębami.

Grzebień przydaje się przede wszystkim do czesania długiego włosa na łapach, sukience, głowie. Czasem używałam go do przeczesania całego psa po spacerze w lesie. Gęsta strona całkiem dobrze zbierała kleszcze, które przypętały się pomimo użycia preparatu odstraszającego.

Szczotki dla westie: pad czy pudlówka?

Są dziesiątki, jeśli nie setki rodzajów szczotek do pielęgnacji psów. Różnią się twardością, długością szpilek, rodzajem, przeznaczeniem. Dla westie najlepiej sprawdzają się dwa rodzaje: pudlówka o niezbyt długich szpilkach albo pad. Ich funkcja jest podobna: służą do wyczesania podszerstka i całego psa. Jeśli długa sierść nie jest bardzo splątana, można używać szczotki zamiast czesać grzebieniem.

W moim odczuciu pad jest bardziej wielofunkcyjny, a zaokrąglone szpilki wydają się delikatniejsze w kontakcie ze skórą westie. Używam pad firmy Showtech i pudlówkę Doggy Man.

Cążki do pazurów

Pazury trzeba obcinać regularnie, więc cążki do pazurów powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce. Ja wolę takie o kształcie gilotyny, bo są bezpieczniejsze w użyciu. Niektórzy używają także pilników lub elektrycznych szlifierek do skracania pazurów. Nie próbowałam, ale są chwalone. Na początek wystarczy zwyczajna obcinaczka.

Nożyczki dla westie

Proste, uniwersalne nożyczki do podcinania wszystkiego- od włosa wokół opuszków łap, końców sukienki po włos w kącikach oczu. Do pielęgnacji opuszków łap oraz okolic oczu można zakupić bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcami.

Trymery dla westie

W trymery powinien zaopatrzyć się każdy właściciel westi, który planuje samodzielne trymowanie. Nie są one konieczne, bo najlepszym narzędziem trymerskim są własne palce. Jednak trymery przyspieszają pracę i pozwalają lepiej chwycić włos. Są dobrym uzupełnieniem skubania palcami.

Wybór trymerów jest ogromny. Różnią się kształtem, kolorem, ceną i jakością. Mam znajomego, który posiada kilkadziesiąt różnych rodzajów, łącznie z wykonanymi na zamówienie w małym zakładzie rzemieślniczym w Danii. Po przetestowaniu trymerów różnych firm zdecydowałam się na trymery firmy Miranda. Podobają mi się wizualnie, mają wygodny kształt rączki, a ostrze nie tnie włosa. 3 sztuki o różnej wielkości i rozstawieniu zębów z zupełności wystarczają. Chwalone są także trymery firm Show Tech czy Macknyfe.

Inne narzędzia do pielęgnacji szaty westie

Wymienione powyżej narzędzia do pielęgnacji westie to początek, niezbędne minimum na początek. Kupowanie sprzętów dla psów wciąga. Widziałam naprawdę spore kolekcje szczotek, nożyczek, ostrzy do maszynek i bardziej wyrafinowanych gadżetów. Wybór jest olbrzymi.