west highland white terrier-pielegnacja
Pielęgnacja westie

Pielęgnacja westie: aby sierść była biała a zęby zdrowe

Westie to mały, biały piesek o wesołym usposobieniu. Wiele osób obawia się, że psy o białej sierści szybko się brudzą i ich pielęgnacja jest kłopotliwa. Nie jest to prawda. Biała sierść westie jest szorstka, dość gruba i przez to odporna na brud. Głaskający westie bywają zaskoczeni, że ich sierść w dotyku nie przypomina sierści maltańczyka. W przeciwieństwie do miękkiej sierści maltańczyków, która jak szmata zbiera cały brud z powierzchni, sierść westie jest jak szczotka, z której brud się obsypuje.

pielegnacja westie
Westie mają szorstką sierść, z której brud się obsypuje. Pielęgnacja westie nie jest trudna.

Można spotkać westie o dwóch rodzajach sierści. Prawidłowa szata jest szorstka w dotyku, podbita miękkim podszerstkiem. Zdarzają się jednak westie o nieprawidłowej, miękkiej sierści (nazywane przez hodowców „waciakami”). Ten drugi rodzaj może początkowo wygląda słodko, jednak sierść szybko się brudzi i nie można jej trymować. Taki pies jest dużo trudniejszy w pielęgnacji.

Codzienna pielęgnacja westie nie jest szczególnie skomplikowana.

Jak często czesać westie?

„Te psy to pewnie codziennie pani czesze?” pytają ludzie spotykający nas na spacerach. Otóż nie. Czeszę psy wtedy, gdy sobie o tym przypomnę, czyli niezbyt często. W sezonie gubienia podszerstka codziennie wyczesuję włos pudlówką, aby zostawał na szczotce, a nie na dywanach i kanapach. Po spacerach przeczesuję łapy i sukienkę, jeśli wplątały się tam jakieś patyki czy inne śmieci. Regularnie trymowany westie o prawidłowej, szorstkiej szacie nie potrzebuje codziennego czesania.

Do regularniej pielęgnacji westie warto zaopatrzyć się w takie narzędzia jak metalowy grzebień o dwóch rozstawieniach zębów, szczotka pudlówka czy szczotka igłowa. Grzebień używamy do rozczesywania splątanej sierści na łapach i na sukience. Szczotkami można przeczesać całego psa, lub używać ich do wyczesywania podszerstka.

Pielęgnacja łap i obcinanie pazurów

Pazury trzeba obcinać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Niektóre westie (na przykład moja Sara) reagują histerycznie na próby przycinania pazurów. Jeśli zaniedbaliśmy pielęgnację pazurów w trakcie socjalizacji szczeniaka, najlepiej regularnie odwiedzać groomera. Przerośnięte pazury utrudniają psu chodzenie.

Po przycięciu pazurów warto przyciąć sierść na łapach, aby wokół stóp nie robiły się „papucie”. Taka przydeptana sierść zbiera wilgoć i nie wygląda estetycznie. Wycinamy także sierść pomiędzy poduszkami łap. Czasem robią się tam kołtuny lub wplątują się patyczki czy inne brudy, co może powodować ból podczas chodzenia czy nawet powodować odparzenia.

W zimie, gdy chodniki posypywane są solą, po każdym spacerze dobrze jest przemyć łapy mokrą szmatką, aby zebrać sól, a później wytrzeć do sucha. Jeśli pies ma bardzo wysuszone łapki można użyć specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych czy po prostu wazeliny.

Czy łapy trzeba myć po każdym spacerze?

Znam osoby, które po każdym spacerze wkładają psa do wanny i myją mu łapy i „podwozie”. Jak tak nie robię, bo obawiam się, że w ciągle wilgotnych łapach rozwinie się grzybica. Jeśli jest taka potrzeba, wycieram łapy wilgotnym ręcznikiem, a później wycieram do sucha. Ważne, aby skóra między opuszkami nie pozostała wilgotna, bo może się to przyczynić do problemów z lizaniem łap. Łapy myję tylko wtedy, gdy są tak zabłocone, że nie da się tego wytrzeć ręcznikiem.

Podobnie postępuję z sierścią na łapach. Jeśli jest mokra lub ubrudzona- wycieram ręcznikiem i czekam, aż reszta sama się wykruszy. Myję łapy tylko wtedy, gdy są rzeczywiście bardzo brudne, co nie zdarza się po każdym spacerze.

Czyszczenie oczu, uszu i zębów

W kącikach oczu lubią zbierać się „śpiochy”. Można je usunąć chusteczką, lub za pomocą wacika zamoczonego w przegotowanej wodzie. Jeśli wydzieliny jest dużo, dobrze jest regularnie zakraplać żel nawilżający do oczu dostępny w aptekach.

Staram się nie grzebać psom w uszach. Wyjątkiem jest Sara, która dość często cierpi na zapalenie ucha. Nadmiar wydzieliny, który zbiera się w uchu usuwam patyczkami, a później zakraplam Surolan (preparat dostępny w gabinetach weterynaryjnych). Kuracja trwa kilka dni, po czym ucho wraca do zdrowia.

Przyznaję- nie szczotkuję zębów moim westikom. Nie podaję też reklamowanych przekąsek, które mają zapewnić czystość zębów. Nie wierzę w ich działanie, a ich skład także mnie nie zachwyca. Psy regularnie jedzą suchą karmę, dostają do gryzienia naturalne przysmaki, więc nie mają problemów z chorobami zębów czy dziąseł. Gdy pojawia się kamień nazębny, zwalczam go za pomocą preparatu Fortan.

Pielęgnacja westie to 10 minut dziennnie

Codzienna pielęgnacja westie nie jest szczególnie skomplikowana ani czasochłonna. Przy minimalnym wysiłku można mieć czystego i zadbanego białego psiaka.