najczęściej występujące choroby westie
Zdrowie westie

Najczęściej występujące choroby westie (WHWT)

W publikacjach na temat westie znajdziemy wyliczenia różnych egzotycznych chorób, na których rasa jest narażona. Często “modne” wśród hodowców choroby (np. CMO) praktycznie nie występują w populacji. Na co najczęściej chorują westie? Jak często te choroby występują? Czy westie to rasa zdrowa, czy chorowita? 

W Polsce nie mamy żadnych danych na ten temat. Jednak badania na temat zdrowia populacji westie prowadzono w Wielkiej Brytanii i USA. Populacje westie w Wielkiej Brytanii i USA różnią się trochę genetycznie od westów w Polsce, jednak badania dają nam jakieś pojęcie o stanie zdrowia rasy.

Na co najczęściej chorują westie?

Badania prowadzone w 2016 roku w Wielkiej Brytanii analizują dane dotyczące zdrowia i demografii West Highland White Terrier na podstawie danych psów ubezpieczonych w programie VetCompass. W badaniu uwzględniono 6605 westie. Na co chorowały i umierały westie w 2016 roku?

Westie są wytrzymałe, ale nie są idealnie zdrowe. Badanie wykazało, że aż 71,5% Westie przynajmniej raz w roku odwiedziło weterynarza. Oznacza to, że ponad 7 na 10 psów tej rasy miało jakiś problem zdrowotny.

Najczęstsze choroby zdiagnozowane u Westie podczas wizyty u weterynarza to:

  1. Choroby przyzębia. Występowały u 15,7% badanych psów. Problemy z zębami są powszechne wśród mniejszych ras i mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji, jeśli nie są odpowiednio leczone.
  2. Zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa). Stwierdzone u 10,6% psów. Ta przypadłość może powodować dyskomfort i ból, a także prowadzić do infekcji, jeśli nie jest leczona.
  3. Przerośnięte pazury. Dotyczyły 7,2% Westie.Obcinanie pazurów u westie może być czasem problematyczne, dlatego warto uczyć już od szczeniaka zabiegów pielęgnacyjnych. Przerośnięte pazury mogą  doprowadzić do bólu i trudności w chodzeniu.
  4. Alergiczne schorzenia skóry – Zdiagnozowane u 6,5% psów. Westie są znane z wrażliwości skóry, co może objawiać się swędzeniem, wysypką i infekcjami.
  5. Otyłość – Stwierdzono u 6,1% badanych psów. Nadwaga może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby stawów czy cukrzyca. Trudno się oprzeć błagalnym spojrzeniom westika. Jednak odpowiednie utrzymanie wagi jest ważne, aby uniknąć otyłości, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie i jakość życia westie.
choroby westie
Choroby westie diagnozowane u weterynarza podczas standardowych wizyt. Badania z 2016 roku, prowadzone w wielkiej Brytanii.

Choroby skóry u Westie

W badaniu VetCompass uwzględniono także choroby przewlekłe, na jakie cierpią psy. Alergiczne choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe, zapalenie ucha) i choroby pokrewne to najczęściej występujące schorzenie u westie. Cierpi na nie aż 28% badanych westie z Wielkiej Brytanii. 

Atopia i alergiczne choroby skóry to choroby przewlekłe i trudne do leczenia. Znacząco obniżają jakość życia westie oraz jego opiekunów, dla których leczenie jest nieustanną udręką. Nie wiadomo, czy wywołują je czynniki genetyczne czy środowiskowe. Naukowcy wielokrotnie podejmowali próby zidentyfikowania genu odpowiedzialnego za ich powstawanie, jednak bez skutku. 

Inne schorzenia WHWT

Znana jest predyspozycja West Highland White Terrier do chorób takich jak:

  • zespół suchego oka (zdiagnozowane u 2% westie). Choroba ta, późno zdiagnozowana, może doprowadzić do ślepoty. Warto regularnie badać oczy westie, bo wcześnie wykryty zespół suchego oka daje duże szanse na uratowanie wzroku.
  • Idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła, postępująca choroba płuc, a WHWT są silnie predysponowane do tej choroby.
  • choroba więzadła krzyżowego przedniego (1,8%). Choroba ta może powodować bolesność stawów i problemy z chodzeniem. 
  • cukrzyca (1,2%). Może być konsekwencją otyłości.

W obecnym badaniu choroby te nie znalazły się na szczycie listy problemów zdrowotnych westie, jednak u westie występują one zdecydowanie częściej niż u innych małych ras psów. Choroby te mają istotne znaczenie kliniczne dla WHWT ze względu na ich stosunkowo wysokie częstości występowania. Choroby te powinny był włączone do listy schorzeń,które powinny być kontrolowane przez hodowców, weterynarzy i opiekunów WHWT.

Przyczyny śmierci WHWT

W trakcie badań nad zdrowiem West Highland White Terrierów przeprowadzonych w ramach programu VetCompass™ zarejestrowano eutanazję 128 psów tej rasy. Najczęstsze przyczyny śmierci westie to:

  • choroby dolnych dróg oddechowych (10,2%). Śmiertelność z powodu problemów oddechowych jest u westie dużo wyższa niż w przypadku innych ras. Możliwe jest, że zwłóknienie płuc było przyczyną wielu przypadków śmierci z powodu chorób dolnych dróg oddechowych obserwowanych w badaniu.
  • nowotwory (10,2%)
  • zaburzenia rdzenia kręgowego (7,8%), 
  • problemy behawioralne (6,3%), 
  • choroby mózgu (6,3%) 
śmiertelne choroby westie
Choroby, które były przyczyną śmierci westie. Brytyjskie badania z 2026 roku

Zdrowie westie w Wielkiej Brytanii i USA

Inne badania na temat zdrowia westie opierało się na ankiecie rozesłanej do opiekunów w USA i Wielkiej Brytanii. Udział w badaniu był dobrowolny, więc wyniki nie są kompletne. Dają nam jednak pojęcie na temat najczęściej występujących w rasie chorób. W badaniu prowadzonym w 2014 roku wzięły udział psy zarejestrowane w brytyjskim Kennel Clubie. 

W różnych krajach westie różnią się genetycznie. Różnią się także choroby, na które chorują czy umierają.W Wielkiej Brytanii Westie są rasą o jednym z najniższych poziomów heterozygotyczności genetycznej- czyli z najwyższym współczynnikiem inbredu.  

W Wielkiej Brytanii najczęstszymi przyczynami śmierci lub eutanazji Westie były:

  • starość (14,6%) 
  • niewydolność nerek (8,3%). 

Badanie przeprowadzone wśród opiekunów WHWT przeprowadzone w GB wskazuje, że najczęściej zgłaszane problemy zdrowotne u westie to: 

  • alergiczne choroby skóry (8,6%), 
  • zapalenie skóry (4,7%), 
  • przewlekłe swędzenie (3,8%) 
  • zapalenie ucha zewnętrznego (2,9%). 

W 2000 roku Westie Foundation prowadziło badania na temat zdrowia westie w USA. Brały w nim udział psy zarejestrowane w amerykańskim Kennel Club. Badania te są dość stare. Prowadzone były jeszcze przed opracowaniem testów genetycznych (np. na CMO). Jednak nasza wiedza na temat zapobiegania najczęściej występujących chorobom westie nadal nie jest wystarczająca.

W Stanach Zjednoczonych najczęściej zgłaszane choroby, z którymi umierały Westie, to:

  • atopowe zapalenie skóry (31,1%), 
  • zwłóknienie płuc (10,5%) 
  • choroby serca (9,1%).

W badaniu zdrowotnym przeprowadzonym w USA, opiekunowie najczęściej zgłaszali takie problemy zdrowotne westie jak: 

  • atopowe zapalenie skóry (15,5%), 
  • agresja (5,1%),
  • zwichnięcie rzepki (Luxated Patella) (4%) 
  • zespół suchego oka (3%)
choroby whwt w usa
Najczęściej występujące choroby u WHWT w USA. Badania Westie Foundation z 2000 roku

Jak długo żyją Westie?

Na koniec optymistyczna wiadomość. Westie są rasą długowieczną. Średnia długość życia tych psów wynosiła 13,4 roku. W badaniu zaobserwowano również, że samce żyją nieco dłużej (średnio 13,8 roku) niż samice (średnio 12,9 roku). To pokazuje, że Westie mogą towarzyszyć swoim opiekunom przez wiele lat, co jest jedną z zalet tej rasy.

Podsumowanie

Chociaż Westie są generalnie długowiecznymi psami, mają tendencję do kilku specyficznych schorzeń. Najczęściej występują alergie i choroby skóry, zwłóknienie płuc i choroby oczu. Innym schorzeniom, takim jak  przerośnięte pazury, choroby zębów i nadwaga- można skutecznie zapobiegać przez zapewnienie psu odpowiedniej opieki.  

Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i dbałość o higienę są kluczowe dla utrzymania zdrowia Westie. Ważne jest również, aby opiekunowie byli świadomi potencjalnych problemów zdrowotnych, na które narażona jest ta rasa i odpowiednio reagowali na wczesne objawy chorób.

Badania przytoczone w tekście:

Dan G. O’Neill1, Zoie F. Ballantyne, Anke Hendricks, David B. Church, Dave C. Brodbelt,Camilla Pegram, West Highland White Terriers under primary veterinary care in the UK in 2016: demography, mortality and disorders. Canine Genetics and Epidemiology, 2019

J. Kevin Grayson, West Highland White Terrier Health Survey Final Report, 2000