badanie oczu u westie
Uncategorized

Badania profilaktyczne oczu mogą uratować wzrok westikowi

Co zrobić, aby uchronić nasze westie przed ślepotą? 

Profilaktyczne badania oczu, wykonywane systematycznie u west highland white terrierów, pozwalają na wczesne wykrycie chorób oczu. Wcześnie podjęte leczenie pozwala uratować wzrok i zapewnić psu dobre życie. Badanie oczu jest krótkie i bezbolesne. Pierwsze badanie warto przeprowadzić u westie w wieku 1-2 lat, a później powtarzać je co 2 lata. Badanie oczu powinno być standardowo przeprowadzane nie tylko u psów hodowlanych.

Z lek. wet. Natalią Kucharczyk, okulistką z Centrum EyeVet rozmawiam na temat badań profilaktycznych oczu. Pani doktor stara się edukować hodowców oraz opiekunów westie na temat chorób oczu i profilaktyce. 

Dlaczego warto regularnie robić badania oczu u westie?

Warto regularnie badać oczy u westie z dwóch powodów.

Po pierwsze, choroby oczu u westie występują dość często. Psy przychodzą do okulisty wtedy, gdy choroba oczu jest już zaawansowana. Dopiero wtedy objawy są widoczne dla opiekuna. Badanie profilaktyczne pozwala takie schorzenia wcześniej wykryć, a dzięki temu zaproponować odpowiednie terapie.

Po drugie, wczesna diagnoza ułatwia leczenie i podnosi jego skuteczność. Leczenie zaawansowanych schorzeń jest trudniejsze i dużo bardziej inwazyjne. Mamy też większe ryzyko tego, że będzie nieskuteczne i będziemy musieli oko amputować.

Choroby oczu u west highland white terrier pojawiają się już u młodych psów, w wieku 2-4 lat. To nie są choroby wieku starczego. Jeśli wcześnie je zdiagnozujemy, jesteśmy w stanie zapewnić psu komfortowe życie przez wiele lat. 

Warto regularnie odwiedzać weterynarza- okulistę na badania kontrolne, nawet jeśli w oku według opiekuna “nic się nie dzieje”. W wielu przypadkach objawy u psa widoczne są dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana.

Jakie choroby oczu najczęściej występują u West highland white terrierów?

U westie najczęściej występują 4 choroby oczu.

  1. Zespół suchego oka.
  2. Zaćma
  3. Zwichnięcie soczewki
  4. Postępujący zanik siatkówki

Więcej na temat chorób oczu u westie i sposobów leczenia dowiesz się z artykułu.

Jakie objawy powinny nas skłonić do odwiedzenia psiego okulisty?

Widoczne objawy czy zmiany w zachowaniu psa możemy dostrzec, gdy choroba jest już zaawansowana i utrata wzroku jest znaczna. Pies bardzo długo potrafi “udawać”, że nic mu nie dolega. Zachowuje się normalnie, nawet gdy znacznie niedowidzi. 

Powinny nas zaniepokoić zmiany w zachowaniu:

– niechęć do wychodzenia na spacer (szczególnie wieczorem), 

– mniejsza aktywność, 

– niechęć do zabawy. 

Objawy wyglądają jak przy dziesiątkach innych chorób i często trudno jest je połączyć z utratą widzenia.

badanie okulistyczne psa

Jak wygląda badanie okulistyczne psa?

Badanie okulistyczne jest bezbolesne, przeprowadzane bez narkozy czy znieczulenia. 

Pierwsza część badania to badanie odruchów. Sprawdzamy odruchy neurologiczne – reakcję na światło, odruch powiekowy itp. Przeprowadzamy także wywiad na temat zdrowia psa i ewentualnych zmian w zachowaniu.

Następnie podajemy krople rozszerzające źrenice. Po około 15 minutach źrenica rozszerza się i możemy kontynuować badanie. Używamy specjalistycznego sprzętu, który pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze oka. Jeśli pies nie jest agresywny i zachowuje się spokojnie, badanie oczu trwa około 5 minut. 

Po badaniu omawiamy z opiekunem wyniki badania. Informujemy go też o chorobach oczu występujących w rasie i o sugerowanej profilaktyce czy kolejnych badaniach. 

Czy po badaniu wystawiane są jakieś certyfikaty?

Tak. Istnieje możliwość wystawienia certyfikatu ECVO (European College of Veterinary Ophthalmologists). U niektórych ras psów taki certyfikat jest potrzebny do uzyskania uprawnień hodowlanych. Badanie z certyfikatem wygląda dokładnie tak samo, jak zwykłe badanie okulistyczne. Zamiast karty badania wystawiamy certyfikat.

Przy badaniu z certyfikatem ECVO wyniki umieszczane są w europejskiej bazie danych. Wcześniej certyfikaty były tylko w wersji papierowej. Obecnie wprowadzono rejestrację certyfikatów online. Lekarz weterynarii, który otwiera kartę psa, ma wgląd w jego wcześniejsze badania. Na podstawie badań tworzone są  też statystyki. Za kilka lat, jeśli badania te się upowszechnią wśród hodowców i opiekunów psów, będziemy mieli dużo większą wiedzę na temat chorób oczu u westie. 

Ile kosztuje badanie okulistyczne westie?

Cena zależy od gabinetu i miejscowości. Podstawowe badanie okulistyczne to koszt rzędu 200-300 zł. Jeśli badanie diagnostyczne pokaże jakieś nieprawidłowości w oku, wtedy prowadzimy dodatkowe badania. 

Kiedy przeprowadzić pierwsze badanie profilaktyczne oczu?

Tylko badania profilaktyczne pozwalają nam wcześnie wykryć zaburzenia widzenia. Najlepiej pierwsze badanie wykonać u westie w wieku około 1-2 lat, a później regularnie powtarzać co 2 lata. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć początki zmian chorobowych w oku i skutecznie im przeciwdziałać. Około drugiego roku życia można zdiagnozować już choroby, do których westie mają predyspozycje genetyczne. 

Może psy nie przepadają za wizytami u weterynarza, ale wizyta u okulisty to najlepszy prezent, jaki możemy zrobić psu na pierwsze urodziny.

eyevet badanie oczu psa

Tekst powstał dzięki pomocy lek. wet. Natalia Kucharczyk (ESE ECVO). Założycielka Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet, ekspertka w dziedzinie okulistyki. Podczas studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zainteresowała się badaniami siatkówki oka przy użyciu elektroretinografu. To zainteresowanie ukształtowało jej specjalizację w okulistyce weterynaryjnej. Zdobyła międzynarodowy tytuł panelisty ECVO. Od 2020 roku posiada uprawnienia do wystawiania certyfikatów ECVO dla psów i kotów, badając ich pod kątem chorób wrodzonych i dziedzicznych. Jej doświadczenie obejmuje ponad 300 udanych operacji zaćmy. Jako jedyna w Polsce przeprowadza te zabiegi również u zwierząt egzotycznych (od ptaków po kangury czy szopy).

Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet to czołowe wrocławskie Centrum Okulistyki Weterynaryjnej. Pasja do niesienia pomocy zwierzętom łączy się tam z najnowszymi osiągnięciami weterynaryjnej okulistyki. Oferuje specjalistyczną opiekę. Dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i starannie zaprojektowaną przestrzenią. Centrum nie tylko leczy zwierzęta, ale także edukuje opiekunów na temat profilaktyki chorób oczu,odpowiedniej diety i pielęgnacji.