Jak kąpać westie? 9 prostych kroków
„Pani to te psy pewnie często kąpie” słyszę często na spacerach. Otóż nie. Odpowiednio zadbana szata westie długo zachowuje śnieżnobiały kolor. Większość zabrudzeń można wyczesać, bez konieczności kąpania psa. Jednak czasem kąpiel jest konieczna. Jak kąpać westie, aby skutecznie pielęgnować jego szatę?
Jak często kąpać westie?
To zależy od indywidualnych preferencji. Znam osobę, która kąpie westiego co tydzień. Jest to suczka obcinana maszynką, która dużo biega po ogrodzie. Piesek śpi z właścicielką w łóżku, więc ta lubi, kiedy pies jest czysty i pachnący. Dzięki odpowiednio dobranym szamponom i odżywce szata psa jest w dobrej kondycji i nie ma problemów ze skórą. Ja z kolei staram się kąpać psy wtedy, gdy są brudne lub śmierdzące po wytarzaniu się w jakiejś aromatycznej substancji.
Szampony pielęgnacyjne dla psów dostępne obecnie na rynku są na tyle delikatne, że można psa kąpać wtedy, gdy jest to potrzebne.
Początkujący opiekunowie westie mają mnóstwo pytań i wątpliwości związanych z kąpielą. Zabieg nie jest skomplikowany, a niektóre westiki lubią kąpiele.
Kąpiel westie w 9 krokach
- 1.Rozrabiamy szampon w proporcjach podanych na opakowaniu. Większość psich szamponów to koncentraty, więc przed użyciem trzeba je rozcieńczyć wodą.
- 2. Wkładamy westie do wanny, brodzika lub innego naczynia. Niektórzy wkładają na spód matę antypoślizgową, jednak jeśli pies stoi spokojnie, nie jest ona potrzebna.
- 3. Polewamy westie wodą, aby zmyć pierwszą warstwę brudu. Woda powinna być letnia, ani gorąca ani zimna.
- 4. Rozprowadzamy szampon po sierści i masując, myjemy psa tak, jak podczas mycia własnej głowy. Na miejsca bardziej brudne (zazwyczaj są to łapy, głowa, sukienka) dajemy więcej szamponu i masujemy dłużej.
- 5. Spłukujemy szampon, pilnując aby woda nie dostała się do oczu i uszu.
- 6. Nakładamy odżywkę i zostawiamy na psie przez czas rekomendowany przez producenta. Niektóre odżywki także wymagają rozcieńczenia z wodą. Odżywkę warto nałożyć przede wszystkim na miejsca z długą sierścią: łapy, głowę, sukienkę. Dzięki temu sierść jest bardziej elastyczna, mniej się brudzi i jest łatwiejsza do rozczesania.
- 7. Spłukujemy odżywkę wodą, masując.
- 8. Wyjmujemy psa z wanny i zawijamy w ręcznik, aby odsączyć wodę. Tworzy się coś na kształt kokonu, w którym pies powinien zostać ok. 5-10 minut. Dzięki temu woda z sierści wchłaniana jest w ręczniki, a westika nie trzeba wycierać (zbyt energiczne wycieranie plącze włos i może go łamać).
- 9. Suszymy psa, modelując włos za pomocą szczotki. Dzięki suszeniu włos nie sterczy i można go ładnie wymodelować.
Suszenie westie po kąpieli
Po kąpieli trzeba westika wysuszyć, jednocześnie układając sierść za pomocą szczotki. Jeśli pozostawimy psa bez suszenia, sierść będzie brzydko układać się. Susząc psa należy zwracać uwagę na temperaturę nawiewu, aby nie poparzyć delikatnej skóry. Dobrze sprawdzają się suszarki z regulację temperatury, umożliwiające suszenie chłodnym powietrzem. Podczas suszenia sierść modelujemy za pomocą szczotki. W trakcie suszenia możemy także wyczesywać podszerstek, szczególnie w okresie wypadania. Dzięki temu mniej go będzie w domu.
Kiedy można kąpać szczeniaka?
Nie ma zakazów dotyczących kąpieli szczeniąt. Zdarzało mi się kąpać kilkutygodniowe szczeniaki, które bardzo wybrudziły się podczas zabawy. Zabieg znosiły spokojnie i bez uszczerbku na zdrowiu. Jest duży wybór szamponów dla szczeniąt, a wiele delikatnych i opartych na naturalnych składnikach szamponów dla psów może być używane także do kąpieli szczeniąt.
Szczeniaka trzeba traktować delikatnie i w czasie zabiegu nagradzać smakołykami. Większość szczeniaków przy pierwszej kąpieli wierci się i próbuje uciekać. Trzeba wykazać się zdecydowaniem, nie pozwalać aby pies wpadł w panikę. Za dobre zachowanie chwalić i nagradzać.
Kąpiel może być dla westie przyjemnością
Moje westiki cierpliwie znoszą zabiegi pielęgnacyjne, z kąpielą włącznie. Szczeniaka zawsze staram się powli przyzwyczajać do kąpieli, karmić go smakołykami i zabawiać, aby uznał zabieg za fajną zabawę. Starsze psy kąpią się może bez wielkiej radości, ale też bez stresu.