Szczeniaki westie

Zanim zdecydujesz się na zakup psa, odpowiedz na kilka pytań

Nie każdy musi mieć psa, nie każdy powinien. W niektórych przypadkach zakup psa to katastrofa dla człowieka, a także psa. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale też zobowiązaniem na lata. Według wielu osób zakup psa to wzięcie sobie „na głowę” olbrzymiego kłopotu.

Komentarze ludzi, których spotykam na spacerach z psami odzwierciedlają najbardziej rozpowszechnione przekonania na temat posiadania psa.

„Pani to z tymi psami ma taki kłopot…

…trzeba ciągle wychodzić na spacer, niezależnie od pogody. Trzeba mieć do tego zdrowie.

…nigdzie nie można się ruszyć na wakacje

… strasznie rozrabiają i brudzą w domu.”

W rozpowszechnionych przekonaniach na temat obowiązków związanych z psem jest trochę prawdy, chociaż laicy pewne rzeczy przeceniają, a innych nie biorą pod uwagę. Aby życie z westie było przyjemnością, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych ze stylem życia i planami na przyszłość.

Pies brudzi, więc jeśli jesteś pedantem, zrezygnuj z zakupu

Bies brudzi, przynosi piach i trawy w sierści, kłaczy się. W okresie linienia podszerstek lata wszędzie (westie wprawdzie nie gubią sierści okrywowej, ale podszerstek jak najbardziej). Psy pachną w specyficzny sposób, nie tylko wtedy, gdy się w czymś wytarzają.

Psy rzygają nawet wtedy, gdy są zdrowe. Gdy wymiotują, nie zastanawiają się, czy robią to na łóżko, kanapę czy dywan. Po prostu puszczają pawia, którego trzeba sprzątnąć.

Szczeniak, nawet jeśli uczony był w hodowli załatwiania się na maty, będzie przez jakiś czas sikał w domu. Wypadki zdarzają się nawet później. Także dorosłym psom zdarza się załatwiać w domu, szczególnie wtedy, gdy mają problemy ze zdrowiem. Opcja zmywania biegunki z dywanu jest jak najbardziej realna.

Dlaczego o tym piszę? Bo kilkakrotnie słyszałam od hodowców o oddawaniu szczeniaków do hodowli bo „piesek sika”, albo „zrobił kupę na dywan”, albo zostawia na kanapie więcej włosa, niż właściciele mogą zaakceptować.

Po zakupie psa mieszkanie nigdy nie będzie nieskazitelne. Większość psiarzy akceptuje to bez najmniejszego problemu. Jednak osoby pedantyczne i lubiące porządek nie powinny mieć psa.

Przed zakupem psa zastanów się, czy zaakceptujesz piach na dywanie i kanapie. Czy nie będzie przeszkadzać ci biała sierść na ubraniu, kanapach, fotelach? Jeśli tak, czas na kolejne pytania.

Pies nie jest zabawką dla dzieci

Panuje przekonanie, że dzięki opiece nad psem dzieci uczą się odpowiedzialności oraz troski o innych. Posiadanie psa na pewno ma aspekt wychowawczy, jednak nie można dziecka obarczać całą odpowiedzialnością dla psa. Pies to przede wszystkim obowiązek dla dorosłych. Każdy dorosły wie, jak szybko dzieci nudzą się nowościami. Pies będzie świetnym towarzyszem dla młodego człowieka, jednak to dorosły musi wziąć na siebie odpowiedzialność za zwierzaka.

Pies nie jest zabawką. Kilkakrotnie dzwoniły do mnie osoby z zapytaniem, o szczeniaka westie dla dziecka z niepełnosprawnością/ autyzmem czy innymi schorzeniami. Zawsze odmawiam, bo pies nie jest zabawką dla dziecka. Pomijam to, że westie są często zbyt żywiołowe, aby znosić nieustanne zaczepki ze strony dziecka. Uważam, że kupowanie psa tylko po to, aby na jakiś czas zabawić dziecko jest po prostu nieodpowiedzialne.

Czas na kolejne pytanie: kto będzie zajmował się psem. Niektóre dzieci są bardzo odpowiedzialne i nad wiek dojrzałe, oraz gotowe kochać psa ponad życie, jednak decyzja o przyjęciu westika musi być decyzją całej rodziny. To przede wszystkim osoba dorosła powinna być świadoma obowiązków, jakie wiążą się z pojawieniem się psa.

Pies to zobowiązanie na kilkanaście lat, wymaga spacerów i uwagi

Westie potrafią żyć nawet 15 lat (chociaż gdy się je kocha, to i tak zbyt krótko). Trudno przewidzieć, jak przez ten czas potoczy się nasze życie. Jednak myśląc o zakupie psa warto wziąć pod uwagę kilka faktów.

Pies wymaga uwagi, ogranicza mobilność. Trudno połączyć posiadanie psa z pogonią za karierą, przesiadywaniem w pracy po godzinach czy z częstymi wyjazdami służbowymi. Zakup psa powinny rozważać przede wszystkim osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i rodzinnej. Dobrze, jeśli pracują w sposób umożliwiający częste przebywanie w domu lub mieszkają z osobami, które są w stanie zająć się psem w czasie nieobecności. Westie są psami dość towarzyskimi i raczej nie będą szczęśliwe zostając codziennie po 10 godzin samotnie.

Pies wymaga także ruchu. Westie nie są psami szczególnie wymagającymi, jednak trzeba się liczyć z koniecznością spacerowania przynajmniej przez godzinę dziennie, i to niezależnie od warunków pogodowych. Pies nie jest dobrym pomysłem dla osoby, która wolny czas najchętniej spędza przed telewizorem lub ekranem komputera.

Psy nie mają budzika nastawionego na 6 rano, jednak jeśli ktoś idzie do pracy na 8-9, być może właśnie o 6 będzie musiał wyjść z psem na poranny spacer. Poranne zajęcie się psem zabiera przynajmniej 30 minut, więc o tyle wcześniej trzeba wstawać każdego dnia.

Przed podjęciem decyzji o zakupie westie warto zastanowić się, czy będziemy mieć dla psa wystarczająco czasu. Westie, bardziej niż drogiej karmy i gadżetów, potrzebuje uwagi swojego opiekuna. Czy będziesz mieć dla niego czas?

Jeśli udzieliłaś odpowiedzi na te pytania, jesteś być może na dobrej drodze, aby stać się odpowiedzialnym opiekunem westika.