Westie nie linieją, ale psie kłaki trzeba polubić
Życie z westikami ma więcej blasków niż cieni, jednak współdzielenie przestrzeni z przedstawicielami innego gatunku nie zawsze jest łatwe. Westie wprawdzie nie gubią sierści, jednak kłaki pojawiają się w magiczny sposób. Kupując westie trzeba przygotować się na to i polubić kłaki.
Westie gubią mniej sierści niż psy innych ras, jednak nie są to psy bezwłose. Trzeba przygotować się na to, że w niektórych okresach (wiosna, jesień) będzie z nich wypadać więcej podszerstka niż zazwyczaj.
Ile sierści ma pies?
Ciało psa pokryte jest sierścią. Ile konkretnie włosów rośnie na psie?
Malcolm Miller w książce „Anatomy of the dog” podaje, że jamniki, terriery i pudle mają od 400 do 600 mieszków włosowych na centymetr kwadratowy ciała, a owczarki niemieckie czy airedale terriery od 100 do 300 mieszków włosowych. Z każdego może wyrastać od 2 do 15 włosów.
Centymetr kwadratowy psiego ciała może porastać od 200 do 9 tysięcy włosów!
Gdy pomnożymy to przez powierzchnię psiego ciała otrzymamy miliony włosów, które kiedyś muszą wypaść, aby później odrosnąć i wypaść znowu. Robią się z tego kilogramy kłaków. A gdy ma się więcej, niż jednego psa… Łatwo wyobrazić sobie, ile włosów produkują każdego dnia.
Kłaki w mieszkaniu
Przy westie ilość sierści w mieszkaniu nie jest tragiczna, jednak trochę jej jest. Jeśli kocha się psy, psie kłaki także trzeba polubić. Domy psiarzy wypełnione są kłakami. Zbijają się w kupki w kątach, wyścielają dywany i kanapy. Większość ludzi na różne sposoby walczy z nimi, ale to walka z góry skazana na niepowodzenie.
Można rozkładać na kanapach koce, aby uchronić je przed kłakami. Wiele razy widziałam je na zdjęciach domów psiarzy, mam je i ja, mimo iż obiecywałam sobie- nigdy koców, pledów czy innych szmat na kanapie. To bardzo praktyczne, bo łatwiej pozbyć się piachu, kłaków i wymiocin z pledu niż w obicia kanapy. Wystarczy wrzucić go do pralki, a przez kilka godzin suszenia trzymać psy z dala od kanapy.
Psia sierść w samochodzie
Pomimo wysiłków i ochrony siedzeń matami ochronnymi kłaki znajduję także w samochodzie. To prawda- nie jest tego dużo, zazwyczaj kilka włosów co jakiś czas. Niestety wybrałam czarne obicie, więc każdy włos moich westików jest doskonale widoczny.
Czekam, aż któraś z marek samochodowych wypuści na rynek model przystosowany do potrzeb miłośników westie, z siedzeniami fabrycznie pokrytymi tapicerką o strukturze psich kłaków.
Kłaki w zupie i kawie
Kłaki przewalają się na stole, aby wylądować w rosole. W porannej kawie pływają kłaki. W tajemniczy sposób znajdują się nawet w fabrycznie zamkniętych puszkach czy słoikach z jedzeniem. Zazwyczaj są to leciutkie i wełniste kłaczki podszerstka. Są łatwostrawne i nie mają dużo kalorii 🙂
Psie włosy w jedzeniu podobno nie zabijają. Na wpisane do wyszukiwarki (po angielsku) pytanie „Ile psich włosów można bezpiecznie zjeść” pojawia się zaskakująco dużo wyników. Jednak nawet amerykańscy naukowcy nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Psie kłaki, noszę je w sobie
Współ-egzystencja to więcej niż idea, bo psy rzeczywiście stają się częścią nas. Kłaki wbijają się przez skórę podczas trymowania, a jeszcze chętniej podczas obcinania maszynką. Znajoma groomerka miała usuwane psie kłaki z piersi- dostały się tam przez sutek i utworzyły torbiel. Ja od czasu do czasu wyciągam włosy wbite w stopy. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy trymuję psy. Sierść spada na podłogę, a że po domu wchodzę w skarpetach, to czasem coś wbije się w stopę.
Sierść westie na ubraniu
Kłaczki przyczepiają się do ubrania i pozostają na nim pomimo prób usunięcia. Wielu psiarzy kupuje ubrania w kolorze sierści psa, aby kłaki były mniej widoczne.
Nie pomagają szczotki ani wałki, bo westikowe kłaki zawsze znajdą sposób, aby się doczepić. Może czają się nad drzwiami wejściowymi i wykorzystują ten kawałek przestrzeni między lustrem (gdzie szczotkuję ubranie) a drzwiami, aby mnie obleźć?
Westie nie linieją, ale gubią podszerstek
Westie nie mają włosa ale sierść. Sierść okrywowa- sztywna i szorstka- nie linieje. Dzięki temu kłaków w domu jest nieco mniej niż w przypadku innych ras psów. Jednak trzeba pamiętać, że trochę kłaka z psa się sypie, szczególnie w okresie wymiany podszerstka. Wtedy wszystko obłazi w białe, mięciutkie jak wełna kłaczki. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji sierści westie mniej „sypie się”.