west highland white terrier wystawa
Dobra hodowla,  Szczeniaki westie,  Wystawy psów rasowych

Ile kosztują wystawy psów i jak to wpływa na cenę szczeniaka?

Największym kosztem związanym z hodowlą psów rasowych zarejestrowaną w ZKwP jest udział w wystawach psów rasowych. Nie chodzi mi o zdobycie uprawnień hodowlanych- można to zrobić na 3 wystawach. Jednak gdy ma się ładnego psa i chce się jego urodę potwierdzić tytułami- koszty idą w tysiące. Kiedyś policzyłam, ile kosztowały mnie wystawy Szanti oraz zdobyte przez nią tytuły Młodzieżowego Championa Polski, Championa Polski oraz Interchampiona.

Uczestnicząc w wystawach można przepuścić fortunę. Pieniądze wydaje się nie tylko na opłaty wystawowe, lecz także na dojazd, hotel, przygotowanie psa. Znam osoby, które wydają 20-30 tysięcy złotych rocznie lub więcej. Można by za to kupić używany samochód w całkiem dobrym stanie.

Wśród wystawców krąży żart.

„- Jak stać się milionerem dzięki wystawom psów?

– Zacząć jako miliarder”.

ile kosztuja wystawy psow
ile kosztuja wystawy psow

Ile kosztują wystawy psów rasowych?

Postanowiłam podliczyć, ile do tej pory wydałam na wystawianie Szanti, mojej suki rasy west highland white terrier. Na wystawy nie jeżdżę dla przyjemności, ale po konkretne osiągnięcia. Moim celem było zrobienie młodzieżowego championatu, championatu Polski oraz uzyskanie tytułu Interchampiona (Międzynarodowego Championa Piękności). Wcale nie jeździłam dużo, ale końcowa kwota i tak zaskoczyła mnie.

Koszt Młodzieżowego Championatu Polski

Do uzyskaniu tytułu Młodzieżowego Championa Polski potrzebne są 3 wnioski. Aby je uzyskać, uczestniczyłyśmy w 6 wystawach. Wiadomo, raz się wygrywa, raz się przegrywa. 50% zwycięstw w dość licznej rasie to całkiem dobry wynik.

Koszty zgłoszeń: 6 razy (100-130 zł) to ok. 700 złotych

Koszty podróży i hoteli: w przybliżeniu 800 złotych

Łącznie na tytuł Młodzieżowego Championa Polski wydałam 1500 złotych.

Ile kosztuje tytuł Championa Polski?

Zdobycie Championatu Polski poszło nam dużo łatwiej. Do zdobycia tytułu potrzebne są 3 wnioski, przy czym odstęp między pierwszym a ostatnim musi wynosić minimum 6 miesięcy. Byłyśmy na 4 wystawach. Na wszystkich dostała wniosek do championatu, ale potrzebowała czwartej wystawy, aby odstęp czasu się zgadzał.

Łącznie zdobycie tytułu Championa Polski kosztowało mnie 960 złotych

Ile kosztuje zdobycie tytułu Interchampiona?

Aby otrzymać tytuł Interchampiona (Międzynarodowego Championa Piękności) pies potrzebuje 4 wniosków CACIB z wystaw międzynarodowych, z 3 różnych krajów. Ich otrzymanie jest trudniejsze, bo stawka psów na wystawach międzynarodowych jest większa niż na krajowych. Dodatkowo przyznaje się tylko jeden tytuł CACIB na płeć, więc aby go zdobyć, pies musi pokonać większą liczbę psów.

Po zebraniu wniosków z Polski musiałam wybrać się na wystawy za granicą. Zdecydowałam, że odpuszczam „dzikie kraje” (takie jak Serbia, Bułgaria, Mołdawia, gdzie łatwo o wnioski z powodu bardzo małej liczby zgłoszonych psów). Szukałam wystaw na które mogą dojechać w ciągu 10-12 godzin. W promieniu moich zainteresowań były Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa- kraje o wysokiej kulturze kynologicznej, znane z ładnych westie.

Koszty:

Pierwszy CACIB = 150 zł. Wystawa w Polsce

Drugi CACIB= ok. 700 zł (koszt zgłoszenia na 3 wystawy plus dojazd i hotel). Wystawa w Polsce

Trzeci CACIB: Węgry = 1600 zł.

Czwarty CACIB: Czechy = 1400 zł.

Koszt zdobycia tytułu Interchempiona to niemal 4 tysiące złotych.

Dodatkowo byłam na kilku wystawach, które nie zakończyły się niczym konkretnym.

2 wystawy w klasie szczeniąt (z tego jedna klubowa- 3 BIS Szczeniąt)- 500 zł

2 wystawy na Słowacji w klasie młodzieży: 1500 zł (Szanti dostała 2 wnioski do Młodzieżowego Championatu Słowacji, ale nie miałam czasu, aby go zakończyć)

Europejska Wystawa Psów w Brukseli: 2000 zł. Efekt: ocena doskonała w dużej stawce

Światowa Wystawa Psów w Lipsku: 1500 zł. Efekt: ocena doskonała w dużej stawce

5500 złotych rozeszło się jak mgła, zostawiając tylko wspomnienia.

Ile kosztowały wystawy psów, w jakich brałam udział z Szanti? Prawie 12 tysięcy złotych. Sama przygotowuję, trymuję i wystawiam psa, więc odpadają koszty zatrudnienia profesjonalistów. Nie policzyłam także kosmetyków, sprzętu groomerskiego i ekwipunku wystawowego.

Czy było warto? Robiłam to dla własnej satysfakcji. Mam ładnego psa i lubię go pokazywać.

Osiągnięcia wystawowe suki a cena za szeniaki

Gdy policzyłam, ile kosztują wystawy psów nieco zdziwiło mnie, że te wydatki nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w cenie szczeniaków. Często szczeniaki po psach bez większych osiągnięć (w ogłoszeniach określanych jako „wielokrotna medalistka”, „zawsze doskonała”- lecz bez żadnych tytułów) kosztują tyle samo, co po championach czy interchampionach.

Hodowla jest opłacalna tylko wtedy, gdy robi się minimum, czyli uprawnienia hodowlane (ok. 800 zł). Co ciekawe, ci hodowcy- biznesmeni sprzedają szczeniaki w takich samych cenach co szczenięta po championach czy interchampinach, bo przecież „Panie, wystawy dużo kosztują”. Oczywiście, kosztują dużo, jeśli się na nie jeździ.

Jeśli chce się prowadzić hodowlę na poziomie, mieć ładne i utytułowane psy, robić sensowne skojarzenia, kryć dobrymi psami i odpowiednio socjalizować szczeniaki, hodowla staje się kosztownym hobby. Kocham to, co robię, więc dlatego chcę robić to jak najlepiej. Jednak jakość kosztuje.