Wystawa psów rasowych
Wystawy psów rasowych

Atomika rozpoczyna Championat Polski

Atomic Blonde Pan Cogito bez wysiłku zdobyła tytuł Młodzieżowego Championa Polski.

Wystawowe przygody Atomiki

Ukończyła 15 miesięcy, więc może być wystawiana w klasie pośredniej i rozpocząć zdobywanie uprawnień hodowlanych. Przy okazji rozpoczęła starania o tytuł Championa Polski.

Oto kolejna część wystawowych przygód Atomiki.

Krajowa Wystawa Psów, Nowy Dwór Mazowiecki

sędzia: Łukasz Pawłowski

Wynik: 1 dosk, CWC, BOB

Początkowo nie planowałam jechać na tą wystawę, ale gdy pojawiły się statystyki, zmieniłam zdanie. Zgłoszone były 4 westy, nic do klasy pośredniej. Pomyślałam, że jak zgłoszę Atomkę to mamy duże szanse na wygraną i rozpoczęcie championatu.

Jechałyśmy na luzie, bo Atomika była sama w klasie. Jeśli sędziemu coś nie odwali, powinna bez problemu wygrać i dostać pierwszy wniosek do championatu.

Hala wystawowa jest mała, więc nie brałam stołu- i tak mogło nie być miejsca, żeby go rozstawić. Rzeczywiście, hala była nabita psami i ludźmi. Z trudem udało się nam znaleźć skrawek miejsca, żeby postawić transporter i krzesełko. Atomika została natapirowana w domu, więc czekając na ocenę wlazła mi na kolana i obserwowała sąsiadów- drące japę teriery japońskie.

Przed wejściem na ring szybkie rozczesanie tapiru i idziemy. Atomcia wygrała swoją klasę i dostała upragniony wniosek do championatu. Później jeszcze wygrała rasę, możliwość pokazania się na finałach i pamiątkową rozetę. Żeby nie czekać w małej hali, pojechałyśmy coś zjeść i pospacerować.

Przed wyjściem na finały przeczesałam psa poprawiając tapir i zrobiłyśmy rundkę wokół ringu. Tym razem nic nie wygrała.

W drodze powrotnej pojechałyśmy po nagrodę dla Atomiki. Rozeta jest niejadalna, ale spersonalizowany cheesburger (bez cebuli, musztardy i ketchupu) przypadł jej do gustu.

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, Katowice

sędzia: Hans van den Berg (Holandia)

wynik: 1 dosk, CWC, res- CACIB (=CACIB).

Bardzo przyłożyłam się do przygotowania Atomiki. Trymowanie, kilka godzin tapirowania sprawiło, że wyglądała tak dobrze, jak nigdy nie wyglądał żaden mój pies. Byłam naprawdę dumna z tapiru, który utrzymywał się jeszcze kilka dni po wystawie. I w ogóle z przygotowania. Halo, halo, nadchodzi mistrzyni groomingu wystawowego, mówiłam sobie.

Weszłyśmy na ring, ustawiłyśmy się w stawce 4 suk z klasy pośredniej. Kółeczko wokól ringu i na stolik. Sędzia ocenia Atomikę. Mówi: Bardzo ładna suka. Tu grzbiet ma zrobiony ładnie, ale dlaczego ta reszta taka nieuczesana? Masz może szczotkę?

Wystawa psów rasowych
Atomic Blonde czesana przez sędziego Hansa Van den Berga, Katowice 2020.

Oczywiście, że miałam w kieszeni, jak wszyscy chcący wyglądać na profesjonalnych wystawców. Sędzia wziął szczotkę i zaczął rozczesywać sukienkę. Gdy już doprowadził psa do stanu, który go satysfakcjonował, zaczął opisywać. W opisie, poza wieloma miłymi słowami na temat Atomiki mamy uwagę, że „właścicielka powinna lepiej przygotować psa”. To tyle na temat moich mistrzowskich umiejętności przygotowania psa do wystawy.

Sytuacja w sumie była zabawna, a sędzia udzielił mi kilka cennych wskazówek odnośnie groomingu. Należał do tych sędziów, którzy doceniają nie tylko urodę psa, ale także przygotowanie i handling. Nic nie powinno zakłócać piękna.

Pomimo jeszcze nie perfekcyjnej fryzury Atomika wygrała swoją klasę i dostała kolejny wniosek do Championatu Polski.

W porównaniu o Cacib przegrała z bardzo utytułowaną suką (zwyciężczynią świata i Europy) i dostała „tylko” res- Cacib. Ponieważ suka, która dostała Cacib miała już tytuł interchampiona, Atomika dostała pełny wniosek Cacib, zaczynając tym samym starania o tytuł interchampiona.

Wystawa musi być przyjemna

Wystawa musi był dla psa przyjemnością, więc po ocenie nadszedł czas na nagrody. Atomka zjadła paczkę kabanosów, a później poszłyśmy szukać przysmaków na straganach. Spodobały się jej ciasteczka wołowe (pozostałe psy także doceniły ten wybór) oraz uszy z królika. Z wystawy piesek wrócił objedzony po uszy.

Niespodzianka przed wystawą psów

W drodze na wystawę miałyśmy także zabawną przygodę.

Zatrzymałam się na stacji, żeby odpocząć i wysikać psa. Patrzę, idzie szczeniak westie. Bardzo ładny, niskonożny, mocny, z ładną głową. Ciekawe, czy też jadą na wystawę? Czy był tam zgłoszony jakiś szczeniak? Po jakich rodzicach takie ładne zwierzątko? Tak zajęłam się oglądaniem psa, że początkowo nie zwróciłam uwagi na jego właściciela. Gdy w końcu na niego spojrzałam, jego twarz wyglądała jakoś znajomo. Mój mózg pracował na najwyższych obrotach. Turkusowa smycz szczeniaka, zawieszka na obroży. Czyżby?… No tak, to Vincent, czyli Vampire Hunter, na wycieczce z nową rodziną.

Wyskoczyłam z samochodu witać się. Atomika też poznała malucha, bo zaczęła nim zamiatać podłogę. Radości nie było końca (a wszyscy na stacji wstali i klaskali, tak byli wzruszeni spotkaniem :))

Kolejne wystawy psów

Do uzyskania tytułu Championa Polski potrzebne są 3 wnioski z wystaw, a pomiędzy pierwszym a ostatnim musi minąć co najmniej 6 miesięcy. Atomika pierwszy wniosek dostała w lutym, więc skończymy championat najwcześniej w sierpniu. Potrzebujemy jeszcze jednej wystawy, aby uzyskać uprawnienia hodowlane. A później wybieramy się za granicę, aby zbierać wnioski CACIB do tytułu Interchampiona (Międzynarodowego Championa Piękności).