cena za szczeniaka westie
Dobra hodowla,  Szczeniaki westie

Hodowcy poszaleli? Uczciwa cena za szczeniaka westie

Epidemia koronawirusa wzmogła popyt na szczeniaki. Ludzie siedzą w domu, nudzą się, aż w końcu wpadają na pomysł. “Może wezmę szczeniaka? Będzie czym się zająć.” Popyt wyczuli przedsiębiorczy hodowcy, bo ceny szczeniaków westie (nie tylko z ZKwP) poszybowały w górę.

4 tysiące za peta z wadą zgryzu. 5 tysięcy za szczeniaka po suczce bez osiągnięć i psie sąsiadki (na szczęście champion ZKwP). Kto przebije tą cenę i zażąda więcej? 6 tysięcy za szczeniaka po suce bez osiągnięć i popularnym psie… Który hodowca przebije tą licytację chciwości?

Wiadomo, że popyt nakręca cenę, ale czy istnieje uczciwa cena za szczeniaka westie? Uczciwa cena jest adekwatna do jakości szczeniaka, nakładów pracy, warunków w hodowli. Jak ocenić, czy hodowca chce za szczeniaka westie uczciwą cenę, czy jest chciwym spekulantem, żerującym na ludzkiej naiwności?

Co to jest uczciwa cena?

Uczciwa cena, sprawiedliwa cena, godziwa wartość dóbr to pojęcia z teorii ekonomicznej. Jej wyliczenie opiera się na analizie kosztów wytworzenia towaru, a w naszym przypadku powołania na świat szczeniaka. To koszty zdobycia uprawnień hodowlanych, championatów matki, opłat za krycie, opłat na rzecz ZKwP, wyżywienia oraz opieki weterynaryjnej.

Wolny rynek utrudnia nieco szacowanie sprawiedliwej ceny. Cena kształtowana jest przez podaż i popyt. Konsument gotów jest zapłacić każdą cenę jeśli uzna, że towar będzie użyteczny i zaspokoi jego potrzeby. Płaci także za “prestiż”, markę, a nie tylko za fizyczny przedmiot. Szczeniaki ze znanej hodowli mogą kosztować drożej tylko dlatego, że mają znany przydomek.

Za co płacę kupując szczeniaka?

Zajmijmy się analizą kosztów hodowli. Co takiego wpływa na koszt szczeniaka? Czy dokonując zakupu laik jest w stanie ocenić, czy za psa zapłacił sprawiedliwą cenę, czy został naciągnięty przez hodowcę? Czy istnieje sposób na ocenę realnej wartości szczeniaka?

Co składa się na cenę szczeniaka westie?

Osiągnięcia wystawowe matki

Opłacenie wystaw, zdobycie tytułów to spore koszty. W przybliżeniu szacuję je następująco:

800 zł. Zdobycie uprawnień hodowlanych (3 wystawy). To wszystkie suczki reklamowane w ogłoszeniach jako “medalistki”, “złote medalistki” czy “zawsze doskonałe”.  Nie posiadają championatów (z powodu braku urody, oszczędności czy innych).

2000 zł każdy: Młodzieżowy Championat Polski/ Championat Polski/ Grand Championat Polski. Zakładam, że suka nie zawsze wygrywa, więc trzeba pojechać na kilka wystaw, aby zdobyć tytuł.

2000 zł– wniosek CACIB zdobyty za granicą. 

Każdy kolejny championat to kolejne tysiące. Tu koszty zależą od kraju, którego championaty posiada suka. Przy wyjazdach na wystawy na Bałkany z jednego wyjazdu można przywieźć 3,4 a nawet więcej championatów. Z kolei w krajach o wyższej kulturze kynologicznej trzeba pojechać co najmniej 2 razy, aby zgromadzić wszystkie wnioski. 

W przypadku utytułowanych suk to ich osiągnięcia wystawowe stanowią największą część kosztów hodowli. W przypadku bardzo utytułowanej suki- matki miotu to koszty kilku czy nawet kilkunastu tysięcy (chociaż nie ma górnej granicy). 

Brak tytułów to niskie koszty (800 zł).

Cena krycia

Ceny za krycie w Polsce nie są wysokie. Zaczynają się od 1500 zł za krycie niezbyt utytułowanym psem z mało znanej hodowli. Krycie bardzo utytułowanym psem (liczne championaty, Interchampionat, tytuły Zwyc. Świata czy Zwyc. Europy) to koszt w granicach 2500 za miot liczony jako 4 szczeniaki. 

Do tego dochodzą koszty dojazdu do psa, a przy dalszych odległościach także noclegu. Większość hodowców kryje jednak psami mieszkającymi w miarę blisko, więc koszty dojazdu są umiarkowane. 

Część hodowli posiada własnego psa, którym regularnie kryje. Obniża to koszty miotu, jednak trzeba brać pod uwagę, że zakup psa, a później uzyskanie tytułów i championatów to także jakiś koszt.

Opłaty na rzecz ZKwP i koszty opieki

Aby szczeniaki mogły uzyskać metryki, miot musi być zarejestrowany. Hodowca płaci za kartę miotu, za przegląd miotu, chipowanie, metryki. Przyjmijmy, że w przypadku miotu 4 szczeniaków to 800 zł (czyli 200 zł na szczeniaka).

Szczeniaki są pod opieką weterynaryjną. Zanim opuszczą hodowlę są odrobaczone, zachipowane i zaszczepione. To wydatki ok. 200 zł za szczeniaka. 

Wyżywienie szczeniaków i suki matki. Westie nie jedzą dużo. Zakładam, że miot przechowywany jest nie tylko na karmie, ale psy dostają mięso i inne przysmaki. Koszt wyżywienia to ok. 200 zł na szczeniaka.

Na szczeniaki trzeba się przygotować, a później utrzymywać je w higienicznych warunkach. Zakup drybedów, podkładów i pranie to koszt 200 zł na szczeniaka.

Hodowla to hobby, nie działalność gospodarcza

W przypadku hodowli psów warto zaznaczyć, że hodowla prowadzona w ramach ZKwP jest działalnością hobbystyczną, a nie działalnością gospodarczą. W związku z tym hodowca nie płaci podatku, ZUS, nie jest zobowiązany do udzielania rękojmi za sprzedany towar (szczeniaka).

Nie wliczam kosztów stałych (opłat za lokal, wyżywienie psów, opiekę weterynaryjną). Nie wliczam “pensji” dla hodowcy ani kosztów zakupu psów. W przypadku uczciwej ceny różnica między “kosztem produkcji” a kosztem sprzedaży po uczciwej cenie umożliwia pokrycie tych wszystkich dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje wyhodowanie szczeniaka westie?

Podliczmy teraz wydatki:

Cena krycia utytułowanym psem: 2500/4 czyli 625 zł/ szczeniak

Odchów i opłaty: 800 zł/ szczeniak

Wystawy (uprawnienia hodowlane) 200 zł/ szczeniak

W sumie koszt odchowania szczeniaka po suce bez osiągnięć to 1625 złotych!!!! 

W przypadku gdy suka- matka posiada championaty czy tytuł Interchampiona koszty drastycznie idą w górę. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli suka ma kilka miotów, to koszt tytułów rozkłada się.

1625 złotych to szacunkowy koszt powołania na świat szczeniaka w hodowli ZKwP! Szczeniaka po utytułowanym ojcu, ładnym przedstawicielu rasy. Szczeniaka, który otoczony jest pełną opieką weterynaryjną, jest dobrze żywiony, socjalizowany. To zdrowy i szczęśliwy szczeniak.

Czasem może zdarzyć się coś, co podwyższy koszty: mało liczny miot, cesarskie cięcie i inne sprawy losowe nie ujęte w wyliczeniu. Może to wpłynąć na końcową sprawiedliwą cenę szczeniaka.

Skąd biorą się te kosmiczne ceny (5 tysięcy i więcej za szczeniaka z przeciętnego miotu)? Z chciwości hodowcy. Tylko i wyłącznie. Ceny takiej nie uzasadniają żadne koszty poniesione przez hodowcę.

koszt szczeniaka westie
Sprawiedliwa cena czy chciwość hodowcy?

Sprawiedliwa cena za szczeniaka westie

Jaka w takim razie powinna być sprawiedliwa cena za szczeniaka westie? Do “kosztu produkcji” doliczam także koszt utrzymania psów w zdrowiu i szczęściu do końca ich dni oraz zapewnienie im dobrych warunków życia. Doliczam także koszt pracy hodowcy (bo dobre odchowanie miotu wymaga pracy).

2500- 3000 zł za szczeniaka po suce bez osiągnięć wystawowych, z krajowego krycia (w tym psem z własnej hodowli)

3000-3500 zł za szczeniaka po suce popsiadającej młodzieżowy championat, championat Polski. Krajowe krycie utytułowanym psem.

3500- 4000 zł za szczeniaka po suce posiadającej championaty, Interchampionat. Krajowe krycie utytułowanym psem.

4000-6000 mioty po kryciach zagranicznych, utytułowanymi psami (Intechampiony, Zwycięzcy świata, Europy; psy z osiągnięciami ze znanych hodowli). Koszty krycia zagranicznego są zdecydowanie wyższe niż krajowego. Po pierwsze, cena za krycie zagraniczne jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Po drugie, dojazd na krycie lub sprowadzenie nasienia to koszty sięgające kilku tysięcy złotych. 

Czy wartość szczeniaka westie jest adekwatna do jego ceny?

Warto, aby nabywcy wiedzieli, z czego składa się cena za szczeniaka. Obecnie ceny są sztucznie pompowane i kupuje się bliżej nieokreślony “prestiż” ZKwP oraz spokój sumienia, że nie kupiło się w “pseudohodowli”. Laicy nie mają pojęcia, jak oceniać jakość psów i ocenić adekwatność ceny do ich wartości. 

Wysokie ceny napędzane przez hodowców ZKwP powodują, że „produkcja” szczeniaków jest opłacalna dla pseudohodowli. Nie ponoszą oni większości kosztów, jakie muszą opłacić hodowcy z ZKwP. Pomimo tego, cena za szczeniaka westie jest na tyle wysoka, że nawet 2000 złotych to dobry zarobek dla pseuducha.

Uważam, że świadomość prawdziwej wartości szczeniaków jest także dobra dla hodowców westie. Dzięki temu szybko znikną nastawieni na zysk handlarze, którzy z miłości do pieniędzy masowo rozmnażają słabe psy o wątpliwym zdrowiu. To wszyscy ci, którzy komercyjnie „trzepią” mioty kryjąc ciągle tym samym psem. To ci, którzy pomimo lat hodowli nie mają żadnych osiągnięć wystawowych.

Zostaną hodowcy z pasją, dla których hodowla jest sposobem na życie, a nie sposobem na zarabianie. 

Taniej nie znaczy sprawiedliwie

Warto też zaznaczyć, że nie ma tu zastosowania reguła “im taniej, tym lepiej”. Wiadomo, że niskie ceny szczeniąt z pseudohodowli opierają się na cierpieniu i wyzysku zwierząt. Obecnie, gdy coraz bardziej mówi się o sprawiedliwej ekonomii, nabywca powinien mieć świadomość, jakie są społeczne koszty niskich cen. Zawsze stoi za nimi wyzysk i cierpienie.